Világszerte jelentősen megnőtt a droghasználat az ENSZ kábítószerügyi hivatalának (UNDOC) éves jelentése szerint. Tíz év alatt harminc százalékkal nőtt az adott évben legalább egyszer drogozó emberek száma. 2017-ben a felnőtt lakosság 5,5 százaléka fogyasztott valamilyen fajta kábítószert, összesen 271 millió ember.
Az elmúlt évek leglátványosabb változása a kokaintermelés drasztikus növekedése: három év alatt kétszeresére nőtt az előállított kokain mennyisége. Az egyik legdrágább kábítószert (a magyar rendőrség adatai szerint grammja 12-20 ezer forintba kerül) alapvetően három országban állítják elő, Kolumbiában, Peruban és Bolíviában a helyi kokalevélből.
Mind a korábbi csökkenés, mind a mostani növekedés mögött a kolumbiai kokaintermelés áll. 2000 és 2013 között a kokalevél termesztése 70 százalékkal csökkent Kolumbiában, emiatt az ország részesedése 74 százalékról 40 százalékra csökkent a kokapiacon. A csökkenés elsősorban az aktívabb állami szerepvállalásnak volt köszönhető.
A kokatermesztés abban az időben főleg a központi közigazgatás számára könnyebben elérhető területeken csökkent, például Kolumbia keleti partvidékén. Az állam támogatásokkal ösztönözte a farmereket, hogy kokalevél helyett legálisan eladható növényeket termeljenek, például avokádót vagy kakaót.
A kokatermesztés átalakulásában fontos szerepet volt a 2016-os kiegyezésnek a FARC nevű paramilitáris szervezettel, amelynek jelentős bevétele volt a kokaintermelésből. Ugyan számos olyan területen felhagytak a kokatermesztéssel, amelyet korábban a FARC ellenőrzött, de a főleg eldugottabb, az állam által nehezebben ellenőrizhető régiókban a FARC-nél kapzsibb helyi bűnszervezetek vették át a kokatermesztés felügyeletét.
Az UNDOC szerint az elmúlt három évben amiatt is nőtt ennyire a kokatermesztés, mert a FARC-al való enyhülés miatt paradox módon egyre kevésbé számít kockázatos üzletnek a kokain, mivel az állam is kevésbé motivált a farmerek átnevelésében. Az elmúlt évek változásai miatt ismét Kolumbia állítja elő az összes kokain 70 százalékát.
Világszinten összesen 18 millió ember használt kokaint 2017-ben, főleg Észak-Amerikában, valamint Nyugat- és Közép-Európában népszerű. Európának ezen a részein a 15-64 év közöttiek 1,3 százaléka használta abban az évben.
Világ
Fontos