Magyarországon a poloskákról a legtöbb embernek valószínűleg az inváziós rovarok jutnak eszébe, az utóbbi pár évben rengeteg írás született az ősszel a lakásokba is behúzódó zöld vándorpoloskákról és márványospoloskákról. Kínában most azonban arra készülnek, hogy egy rokon faj felszaporításával védekezzenek egy új kártevővel szemben.
Az őszi sereghernyó egy Amerikából származó faj, de az utóbbi három évben előbb Afrikába, majd Dél- és Kelet-Ázsiába is eljutott, és dollár milliárdokban mérhető károkat okozott a gazdáknak. Lárvaállapotban a kukoricát részesíti előnyben, de később nem veti meg a rizst és a gyapotot sem.
Kínában átfogó kísérleteket végeztek annak kiderítésére, hogy milyen természetes ellenséggel lehetne megállítani a kártékony rovarokat. Jelenleg a fertőzés még csak az ország déli részére terjed ki, de kevés esély van arra, hogy lokalizálják a kártételt. A kínai mezőgazdasági akadémia ragadozójelöltje egy poloskafaj (arma chiensis), amely egy nap alatt az őszi sereghernyó 41 lárvájával is képes végezni: miután megbénította, kiszívja a testnedveit.
A Bloomberg cikke szerint a kínai növényvédelmi intézet már létre is hozott egy olyan üzemet, amely évente 10 millió ragadozó poloskával tudja segíteni a gazdálkodókat. Ebben az esetben attól sem kell félni, hogy teljesen felborulnának a biológiai viszonyok, a szóban forgó poloska – akárcsak márványos rokona – őshonos és széles körben elterjedt Kínában, csak eddig nem a kukorica-, hanem a gyapot- és szójabab-földeken, valamint a szil- és nyárfákon élt. Korábbi tanulmányok szerint sokféle kártevő kordában tartására képes.
A tapasztalatok Magyarország számára is érdekesek lehetnek, hiszen a kukoricatermesztés idehaza is nagyon fontos, és sajnos nehéz elképzelni, hogy ide nem jut el az őszi sereghernyó, ha már egyszer Afrikában és Ázsia jelentős részén is megtelepedett. Azaz lehet, hogy pár év múlva már idehaza is védekezni kell majd ellene. Az más kérdés, hogy jó ötlet lenne-e egy itt nem őshonos poloskát harcba küldeni.
Világ
Fontos