Hírlevél feliratkozás
Avatar
2019. május 17. 12:26 Világ

„Hasznos idióták” tüntetnek a kormány ellen, ráadásul a gazdaságnak sem megy jól Brazíliában

Sokan a gazdaság talpra állítását várták az ellentmondásos megítélésű új brazil elnöktől, egyelőre azonban csak rosszabbak lettek a kilátások a január óta hivatalban lévő Jair Bolsonaro alatt. Az már a hónap elején kiderült, hogy márciusban 1,3 százalékkal csökkent az ipar termelés, ami sokkal rosszabb adat volt a várakozásoknál, és a 12 havi gördülő átlagot is negatív szintre vitte, amire 2017 óta nem volt példa.

Szerdán pedig a jegybank számolt be arról, hogy a gazdaság aktivitását mérő mutatószáma alapján a GDP valószínűleg 0,68 százalékkal csökkent az első negyedévben a tavalyi utolsó három hónaphoz képest. Ha ez valóban így van, az az első visszaesés lesz a 2015-16-os recesszió óta Latin-Amerika legnagyobb gazdaságában.

A hírre Paulo Guedes gazdasági miniszter azt mondta, hogy a kormány mérsékelni fogja a gazdasági növekedésre adott előrejelzését 2,2-ről 1,5 százalékra. Az egyik legnagyobb befektetési bank, a Goldman Sachs is módosította a saját előrejelzését, 1,2 százalékra (1,7-ről), így már csak egy nagyon kevéssel fölé lőve az előző két évben látott 1,1 százalékos növekedésnek.

Elemzők már a visszaesést valószínűsítő hír előtt is „elkeserítő ütemű növekedésről” beszéltek, miközben Jair Bolsonaro a gazdaság élénkítésére és az adósság csökkentésére tett ígéretekkel kampányolt és nyerte el a választók mellett a befektetők támogatását. A gazdasági kilátások mellett a szélsőjobboldali elnök népszerűsége is visszaesett január óta, aminek feltehetőleg a magas (12,7 százalékos) és egyre növekvő munkanélküliség az oka.

Ráadásul szerdán országszerte tüntetések voltak, mert a kormány az állami egyetemek költségvetésének 30 százalékos csökkentésére készül.

A történet egyébként meglehetősen unortodox módon indult: Abraham Weintraub oktatási miniszter április végén arról beszélt, hogy három egyetemet büntetne a költségvetésének részleges elvonásával, az intézmények ideológiai beállítottsága és rossz akadémiai teljesítménye miatt. A minisztérium felsőoktatásért felelős államtitkára azonban még aznap bejelentette, hogy az irányításuk alatt álló összes – nagyjából 300 – egyetemre érvényes lesz a csökkentés.

Ennek hatására már több tüntetést tartottak májusban, azonban a szerdai, országos demonstráció volt eddig a legnagyobb, amit több mint 200 városban rendeztek meg a költségvetés csökkentése ellen. Bolsonaro a tüntetőkről azt mondta, hogy „hasznos idióták”, akiket kihasznál az egyetemeket irányító kisebbség.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA brazil állam a gazdagok Robin Hoodja, és ez okozza a gazdaság vesztét1989 óta az idei lehet a legizgalmasabb elnökválasztás Brazíliában. Az egyik legnépszerűbb jelölt a korábban már az elnöki posztot betöltő Luiz Inácio Lula da Silva lenne, ha nem ülne börtönben és nem tiltották volna el a jelöltségtől; míg a másikat, Jair Bolsonarót múlt héten megkéselték.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Brazília felsőoktatás gazdasági növekedés Jair Bolsonaro tüntetés Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Hajdu Miklós
2024. december 5. 13:07 Világ

Elbocsátáshullám közben hívnának be még több vendégmunkást Németországban

De ez csak első ránézésre ellentmondásos: főleg a gyárak kerültek bajba Németországban, miközben építőmunkásból, kamionsofőrből vagy ápolóból továbbra is hiány van.

Mészáros R. Tamás
2024. december 5. 04:34 Világ

Ukrajnának és a magyar iparnak is árthat a dél-koreai elnök példátlan hazardírozása

Magyarország harmadik legnagyobb befektetőjének gazdaságpolitikája és külpolitikai orientációja is fordulatot vehet.

Gajda Mihály
2024. december 1. 06:05 Pénz, Világ

A tengeri útvonal, amely Amerikának is egyre fontosabb

Az Egyesült Államok olajexportjának felfutásával egyre több szállítmány használja a Panama-csatorna mellett az Afrikát megkerülő útvonalat is.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. december 9. 13:26 Adat

Külföldre megy a gáz a magyar tárolókból, ezért apad rohamosan a készletszint

Bár a tavalyinál és a tavaly előttinél kedvezőtlenebb időjárás is szerepet játszik abban, hogy gyorsan fogy a gáz a magyar tárolókból, messze nem ez a fő ok.

Hajdu Miklós
2024. december 9. 05:20 Adat

Lengyelek, románok, bolgárok százezrei léptek a magyarok elé a jövedelmi ranglétrán

Sok francia, portugál és szlovák jövedelmét hagyta le az elmúlt három évben a magyar társadalmi közép, de eközben szegényebb országok állampolgárai előztek.

Kiss Péter
2024. december 8. 05:35 Pénz

A beígért Trump-intézkedések időzítésén sok fog múlni

Nagyon más a helyzet, mint 2016-ban, és hiba lenne azt gondolni, hogy az elnök a Kongresszuson mindent simán átvisz.