Lengyelországban fokozatosan, 2018-2020 között szorítják vissza a vasárnapi nyitva tartást. Tavaly még csak havonta két vasárnap nem lehetett vásárolni a nagy üzletekben, jövőre azonban már csaknem teljes lesz a tiltás, és évente csak néhány kivételes vasárnap lehetnek majd nyitva a boltok.
A Lengyel Kereskedelmi Szövetség szerint az eddigi tapasztalatok elkeserítőek. A lengyelek szinte ugyanúgy reagáltak a korlátozásra, mint pár éve a magyarok: a többség elégedetlen a rendszerrel, és a vásárláshoz való jog korlátozásaként éli meg az intézkedést. A szövetség elnöke szerint a lakosságnak egyre kevésbé tetszik, hogy nem dönthet szabadon arról, hogy mikor és hol vásárol.
A lengyelek az egykori magyar célokhoz hasonlóan többek között azt szeretnék elérni, hogy az egészen kis, 100 négyzetméter alatti boltok piaci helyzete javuljon, ezek egyelőre nyitva tarthatnak vasárnap is.
A tapasztalatok szerint azonban a vásárlók nem mennek ezekbe a boltokba, inkább átszervezik az életüket, és más napokon vásárolnak.
A közepes méretű boltok jelentős részét kis- és közepes vállalkozók üzemeltetik, akiknek áll a befektetése az üzletben, és egyáltalán nem örülnek annak, hogy vasárnap nem tudnak árulni.
A nagy boltok jellemzően tőkeerősebbek, és olyan kampányokat indítottak, amelyekkel megpróbálják szombatra átcsatornázni a korábbi vasárnapi vásárlásokat. Ezzel a közepes piaci szereplők is alig tudják tartani a lépést, vagyis a boltzár eddigi nyertesei a kormány szándékaival szöges ellentétben a nagy láncok lettek.
A lengyel sajtó szerint azonban a szakminisztérium kitart a boltzár mellett, és csak annyit ígér, hogy alaposan felméri a kialakult helyzetet.
Világ
Fontos