Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. április 4. 16:57 Világ

Egy fegyverüzlet, amelynek már az ötletétől is nagyon ideges Kína

Noha az Egyesült Államok kongresszusa védelmet ígért Tajvannak egy esetleges kínai invázióval szemben, az ország hosszú ideje tartózkodott attól, hogy igazán korszerű fegyverekkel lássa el a szigetet, amelyet Kína saját lázadó tartományának tekint. Most ez megváltozni látszik, legalábbis a Bloomberg pár napja arról írt, hogy az amerikai kormány valószínűleg engedélyezni fogja 60 F-16-os vadászbombázó eladását.

A hírügynökség által megszólaltatott szakértők szerint ennek nem annyira a katonai, hanem a szimbolikus jelentősége nagy. Ilyen volumenű fegyverüzlet 1992 óta nem köttetett Washington és Tajpej között, és ha most valóban létrejön, az azt üzenheti Pekingnek, hogy az Egyesült Államok nem törődik a kínai kormány érzékenységével. Főleg azok után, hogy nemrég egy amerikai hadihajó haladt át a Tajvani-szoroson – amelyet az egy Kína elv alapján Peking saját felségvizének tart –, és megengedte, hogy egy diplomáciai útról hazafelé tartva a tajvani elnök gépe megálljon Hawaiion.

Egyelőre azonban indokolt a feltételes mód, hiszen a hírek szerint egyre közelebb a nagy amerikai-kínai kereskedelmi megállapodás megkötése, és meglepő lenne, ha a kínaiak nem próbálnák egyéb előnyökért cserébe elérni, hogy az amerikaiak álljanak el a tajvani fegyverüzlettől. Amely pénzügyileg nyilván jól jönne az F-16-osokat gyártó Lockheed Martinnak és beszállítóinak. A korlátozások ellenére Tajvan a negyedik legjelentősebb amerikai fegyverimportőr, 2013-17 között mért 5,7 százalékos részesedését csak Ausztrália (6,7 százalék), az Egyesült Arab Emírségek (7,4) és Szaúd-Arábia (18) múlta felül.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHátrálnak az amerikaiak és a kínaiak a kereskedelmi háborúbólAz Egyesült Államok és Kína közel került egy olyan kereskedelmi megállapodás megkötéséhez, amelynek keretében Amerika eltörölné a vámok nagy részét.

Az F-16V jelű modell a gyártó szerint a világ legfejlettebb negyedik generációs harci gépe – az ötödik generációba már a lopakodó képességekkel rendelkezők tartoznak -, az elérhető legjobb radarral és elektronikával. Kína katonai fölénye azonban olyan nagy Tajvannal szemben, hogy abból még ez a 60 repülő is alig faragna valamit. Az ország 1997-ben még csak kétszer annyit költött fegyveres erőire, mint Tajvan, 2017-ben már 23-szoros volt a különbség.

„Tajvannak továbbra is költenie kell rakétákra, elektronikai hadviselési eszközökre, aknákra, valamint egyéb konvencionális és aszimmetrikus képességeire, hogy elrettentse vagy adott esetben megakadályozza Kínát az erőszakos országegyesítés végrehajtásában”

– fogalmazott a Bloombergnek Scott Harold, a Rand Corporation biztonságpolitikai szakértője.

A Rand egy 2016-os elemzése szerint a Tajvani-szoros nyugati partjára telepített kínai precíziós rövid hatótávolságú rakéták egy háború kezdetén képesek lennének mind a hat fő tajvani légi bázis futópályáit használhatatlanná tenni, valamint még a földön elpusztítani a repülőket. A mégis levegőbe emelkedő vadászoknak pedig egyebek mellett az ötödik generációs J-20-as gépekkel kellene szembeszállni. Tajvan szívesen venne ötödik generációs F-35-ösöket is az Egyesült Államoktól, de jelen állás szerint ezt még a Trump-kormány sem fogja engedélyezni.

Az F-16-osokat legalább könnyebb beilleszteni a tajvani flottába, mivel a légierő jelenleg is használja a típus korábbi verzióit. Térségünkben a lengyel és a román légierőben szolgálnak F-16-osok.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkElkerülhetetlen egy amerikai-kínai háború?Sok példa volt a történelemben egy domináns és egy felemelkedő nagyhatalom konfliktusára, és a többségük háborúhoz vezetett.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ egyesült államok F-16 fegyverüzlet Kína Tajvan Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.