Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. február 6. 13:08 Világ

Egyszer már elszálltak a hiperinflációval, most ismét beindították a bankóprést

Január végén egyetlen hét alatt 31 százalékkal nőtt a pénzmennyiség Venezuelában a központi bank adatai szerint. Ez a leggyorsabb ütem 1997 óta, és arra utal, hogy az ellenzéki fellépés és a nemzetközi reakciók miatt a kormány pánikszerű költekezésbe kezdett.

Az más kérdés, hogy ennek mennyi értelme van, hiszen a pénznyomtatás és az ennek nyomán elszabadult hiperinfláció alaposan hozzájárult az ország jelenlegi nyomorult helyzetéhez – emlékeztet a Bloomberg. Ez odáig fokozódott, hogy a pénz szinte értéktelenné vált Venezuelában, a boltokban mérlegen mérték le a bankókötegeket, de volt, hogy konfettiként használták a papírpénzt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTegnap még két és fél kiló bankjeggyel lehetett egy guriga WC-papírt venni VenezuelábanAkkora a hiperinfláció, hogy már nem számolják, hanem mérik a pénzt. De azért minden próbálkozás dacára messze vannak még a híres magyar hiperinflációtól.

Tavaly augusztusban öt nullát levágtak a bolivárról, ami ugyan a gazdasági helyzeten nem sokat javított, de legalább a bevásárlást könnyebbé tette – már amennyiben sikerül olyan boltot találni, amelyben van áru. A venezuelai gazdaság ugyanis a teljesen elhibázott gazdaságpolitika miatt az utóbbi pár évben lényegében összeomlott, a lakosság jelentős része éhezik, több millióan pedig a szomszédos országokba menekültek.

Nicolas Maduro elnök az utóbbi években a demokratikus díszletek megtartásával lényegében diktatúrát épített ki, az ellenzéket félkatonai eszközökkel elnyomva. Ehhez képest meglepően összezavarta a viszonyokat, hogy Juan Guaido ellenzéki politikus januárban az ország ideiglenes vezetőjének kiáltotta ki magát. A fejlett országok kormányainak többsége azóta el is ismerte őt.

Maduro a hétvégén előre hozott választásokra tett javaslatot. Ennek persze csak akkor lenne értelme, ha nem csalják el. Bár az elnök is viszonylag nagy tömeget tudott megmozgatni a hétvégén, hatalmát már leginkább annak köszönheti, hogy a vezérkar nagy része továbbra is támogatja. Nem véletlenül, a Bloomberg összeállítása szerint ugyanis rendkívül jövedelmező üzleti lehetőségeket biztosított a tábornokok számára az elnök, egyebek mellett a kábítószer-kereskedelemben. Maduro bukásával ezeket elveszítenék, és jó eséllyel a felelősségre vonástól is tartaniuk kellene.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHetven fillér a benzin, kár, hogy már alig van belőleA világ legnagyobb olajtartalékán ülő Venezuela eljutott oda, hogy már üzemanyagból sem képes elegendőt előállítani.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ hiperinfláció Nicolas Maduro pénznyomtatás Venezuela Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.