Nehéz lesz az élet kedden és szerdán Indiában, a tervek szerint ugyanis közel 150 millió banki, tömegközlekedési, gyári dolgozó, valamint állami vállalati alkalmazott lép sztrájkba. A munkabeszüntetést tíz szakszervezet kezdeményezte, mert munkásellenesnek tartják a kormány politikáját.
Az érintett ágazatok közé tartozik az energetika, az acélgyártás, az autóipar, valamint a pénzügyi szektor. A megmozdulásokhoz az agráriumban dolgozók is csatlakoznak, akik az országban hónapok óta tartó mezőgazdasági válság ellen akarnak tiltakozni.
„A kormány gazdaság- és munkavállaló-ellenes intézkedései kényszerítenek minket a munkabeszüntetésre. Az árak emelkednek, alapvető árucikkeket sem lehet beszerezni a kedvező árképzéssel dolgozó üzletekben, a kormány pedig a jelek szerint nem tesz semmit ez ellen”
– mondta a Quartznak India legrégebbi és legnagyobb, körülbelül félmillió embert tömörítő banki szakszervezetének főtitkára.
Az elégedetlenséget növeli a munkaerőpiaci helyzet. Az előző választás előtt az utóbb kormányt alakító párt azt ígérte, hogy közel 10 millió munkahelyet teremt minden évben. Ez azonban nem teljesült, sőt, a legutóbbi pénzügyi évben még csökkent is az állások száma a világ második legnépesebb országában.
A szakszervezeteket a kiterjedt állami szektor problémái is nyugtalanítják. A nehézségekkel küzdő állami vállalatokat a kormány részben privatizálni akarja, részben pedig összeolvadásokkal kezelné a problémákat. Egyebek mellett a bankszektorban is ez a helyzet, ahol nemrég egymillióan sztrájkoltak egy három pénzintézetet érintő fúzió ellen tiltakozva, igaz, eredménytelenül. Egyébként elég gyakori, hogy a munkabeszüntetések nem hoznak eredményt.
Mindenesetre, ha tényleg meglesz a 150 millió résztvevő, az az emberiség történetének egyik legnagyobb sztrájkja lesz. 2016 szeptemberében egyszer már tartottak egy hasonló méretű munkabeszüntetést Indiában, de az csak egy napig tartott.
Világ
Fontos