Magyar vállalatvezetők többször beszéltek már arról a munkaerőhiánnyal kapcsolatban, hogy megszokott dolog, ha egy leegyeztetett állásinterjúra el sem mennek az érdeklődők. A munkaerőhiány és a sajátos kommunikációs szokások az Egyesült Államokban is egyre láthatóbb problémát okoznak.
A Washington Post cikke szerint trenddé vált az amerikai munkahelyeken, hogy alkalmazottak egyszerűen nem mennek be többet, és elérhetetlenné válnak. A jelenségnek már neve is van, ghosting, ami szellemmé/köddé válást jelent. A ghostingot eredetileg a párkapcsolatokra vonatkozóan használták, arra az esetre, amikor az egyik fél bármiféle értesítés nélkül felszívódik.
A cikkben megszólaló fejvadász cég szerint a munkahelyi felszívódás tíz-húsz százalékkal gyakoribbá vált az elmúlt évben. A jelenség minden munkaerőhiányos ágazatot érint, de leginkább a szolgáltató szektor alacsony bérezésű munkáit.
A munkahelyről való eltűnés alapvetően az egyre inkább telítődő amerikai munkaerőpiacra vezethető vissza. A munkanélküliség 2010 óta stabilan csökken az USA-ban, jelenleg 3,7 százalékos, nagyjából ötven éve volt legutóbb ilyen alacsony a szám.
A jelenség Kínában is megfigyelhető volt az előző évtizedben, amikor óriásit nőtt a gazdaság. Ott olyan gyakorivá váltak a köddé válások, hogy minden egyes pozíciót két embernek kínáltak fel a fejvadász cégek. Ha esetleg mindketten igent mondtak, akkor pedig egyiküket könnyedén el tudták helyezni egy másik, velük kapcsolatban álló cégnél.
Világ
Fontos