Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. november 29. 11:57 Világ

Abban mindenki egyetért, hogy gazdasági katasztrófa készülődik Nagy-Britanniában

Miközben a brit kormány már kialkudta a maga Brexit-megállapodását, és csekély eséllyel próbálja majd decemberben áttolni a brit parlamenten, több elemzés is megjelent a napokban a különböző EU-kilépési forgatókönyvek lehetséges gazdasági hatásairól. Ami közös bennük: mindegyik nagyon borúsan látja az esélyeket, és nagyjából semmi előnyét nem látja annak a kilépési folyamatnak, ami már több mint két éve teljes mértékben lefoglalja a brit közéletet.

A legnagyobb visszhangot a Bank of England, azaz a brit jegybank elemzése váltotta ki, amely a megállapodás elmaradása esetén egy azonnali gazdasági összeomlást jósolt 2019 második felére, méghozzá akkorát, ami mellett eltörpült a 2008-as gazdasági válság hatása is. A fél év alatt elszenvedett 10 százalék körüli GDP-visszaesés a görög gazdaság utóbbi évtizedben tapasztalt mélyrepülését, vagy a Szovjetúnió szétesését idézi, békeidőkben nincs párhuzam egy nagy fejlett ország ilyen mértékű visszaesésére. A BoE ezen túl duplázódó munkanélküliségre, az értékének negyedét elvesztő fontra, elszálló inflációra és összeomló ingatlanárakra számít a megállapodás elmaradása esetén, és azt is egyértelművé teszi, hogy bent maradáshoz képest az összes több forgatókönyv is árt a brit gazdaságnak. A bankoknak viszont van elég tőkéje ahhoz a BoE szerint, hogy a legrosszabb forgatókönyvet is átvészeljék.

Hasonló mértékű visszaesést vár a brit kormány elemzése is évtizedes időtávon, de szerintük csak fokozatosan, 15 év alatt éri el a megállapodás nélküli kilépés a 10,7 százalékos negatív GDP-hatást. A Brexit levezénylésére létrejött kormány saját elemzésének érdekessége, hogy az összes vizsgált Brexit-forgatókönyv esetén szegényebbnek jósolja az országot. A kormány elemzése szerint egyébként minél jobban korlátozzák a bevándorlást az európai országokból, annál jobban visszaesik a gazdaság. Igaz, ez a héten megjelent elemzés éppen azt az irányt nem számszerűsíti, amit Theresa May az EU-val letárgyalt, azt viszont igen, amit az EU korábban visszautasított (ez volt az a brit javaslat, amit “megesszük a tortát, és meg is tartjuk” címen emlegettek).

Ezekhez az jóslatokhoz képest egészen visszafogott a független NIESR kutatóintézet (pdf), amely 2-4 százalék körüli veszteséget lát előre a különböző kilépési forgatókönyvek esetén. A London School of Economics intézeteként működő CEP (pdf) szintén azt tartja valószínűnek, hogy Nagy-Britannia hosszú távon sokkal szegényebb lesz a nyugat-európai országoknál, ráadásul az attól függetlenül így lesz, hogy konkrétan milyen formában lépnek ki. Az elemzésekben közös, hogy a bevándorlás korlátozása mellett a vámok és nem tarifajellegű akadályok növekedésétől és szolgáltató szektor valószínű áttelepülésétől is súlyosan negatív gazdasági hatásokat várnak.

Maga a Brexit-ügy egyébként úgy áll, hogy a brit parlament alsóházának rá kellene bólintania a kormány és az EU megállapodására, ami a mostani erőviszonyok mellett – mint ahogy a Guardian remek kalkulátorával lejátszható – matematikai képtelenség. Ha csak nem tudja May maga mellé állítani az összes konzervatív képviselőt, aki az ő bukásában, vagy a megállapodás nélküli kilépésben érdekelt. Ez nem tűnik valószínűnek, ezért a legújabb fejlemény az volt, hogy a héten jelezte May stábja, hogy a képviselők szavazhatnak majd a megállapodásról módosításokkal is. Ha a valószínűség nem is nagy, de még mindig elképzelhető, hogy új választásokat írjanak ki a kérdésről.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Brexit nagy-britannia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.