Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. november 23. 13:16 Világ

Vasárnapi boltzár, chipsadó – ismerős újításokra készülnek Olaszországban

Miközben a nemzetközi figyelem középpontjában Olaszország és az Európai Bizottság költségvetési vitája áll, az olasz kormány sok olyan új szabály bevezetésére készül, amelyek összességükben átalakíthatják az ország életét.

Az amerikai Bloomberg hírügynökség ironikusan csodálkozik rá az egyelőre még a tervezés különböző fázisaiban lévő elképzelésekre, Magyarországról nézve azonban ezek többsége egyáltalán nem olyan furcsa. Idehaza többet is bevezettek közülük, vagy legalábbis szóba hozták kormánypárti politikusok.

Olasz neta

Az egyik kormányzati előterjesztés szerint megemelnék a magas cukortartalmú üdítők adóját, ellensúlyozva némileg a tervezett adócsökkentések költségvetési hatását. A parlament pénzügyi bizottsága elfogadta a javaslatot, de még a költségvetési bizottságnak is hasonlóan kell tennie.

Az elképzelés sokkal kevésbé széles körű, mint az idehaza 2011-ben bevezetett népegészségügyi termékadó (neta), amely nemcsak az összetevők – például magas cukor- vagy sótartalom – alapján egészségtelennek ítélt italokra, hanem az ilyen élelmiszerekre is kiterjed.

A chipsadónak is becézett netát leginkább az akkoriban rosszul álló költségvetés bevételhez juttatása céljából vezették be, de azóta sok nemzetközi dicséretet kapott az emberek egészségesebb élelmiszerek felé terelésének eszközeként. Hasonló adó sok más országban is létezik, például Norvégiában, Nagy-Britanniában és Franciaországban.

Vasárnapi boltzár

A boltok kötelező vasárnapi zárva tartását az olasz kormánykoalíció két pártja közül a nagyobbik, az Öt Csillag szorgalmazza. Vezére, a miniszterelnök-helyettes Luigi Di Maio azt mondta, a javaslattal a polgárok életkörülményeit akarják javítani. Az erre vonatkozó szabály a tervek szerint egy salátatörvény része lesz, de ezt még nem terjesztették a parlament elé.

Magyarországon a vasárnapi boltzár 2015. március 15-én lépett életbe, de olyan nagy ellenállás fogadta, hogy a kormánypártok – megelőzve egy népszavazási kezdeményezést – 2016. április 23-ával el is törölték.

Ettől függetlenül az ötlet a Fidesz Lengyelországban kormányzó szövetségeseinek is megtetszett, ott idén március 11-től hatályos a törvény. Igaz, idén még csak a hónapok felében érvényes, de jövőre már négyből három hétre vonatkozik majd, 2020-ban pedig az összesre.

Sorkatonai szolgálat

A magyarokhoz hasonlóan az olasz fiataloknak is 2004-ig kellett bevonulniuk katonának, de a kormánykoalíció másik pártját, a Ligát vezető Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes arról beszélt, hogy jó lenne visszaállítani a sorkötelezettséget. Szerinte a hadsereg olyan viselkedésre tanítaná meg a fiatalokat, amelyre a szülők nem. Konkrét javaslat ugyanakkor eddig nem született a témában.

Hasonló a helyzet Magyarországon, ahol pár éve a Fidesz több politikusa is elmerengett a sorkatonai szolgálat visszaállításának szükségességén, de ezt nem követték lépések.

Nehezebb válás

Ez egy magyar párhuzam nélküli olasz elképzelés, amelyet a Liga egyik politikusa szeretne keresztülvinni a parlamenten. A lényeg, hogy a házasság felbontása nehezebbé és költségesebbé válna – kötelező lenne például családterapeuta bevonása –, különösen a gyermeket nevelő házaspárok számára. A javaslat része a tartásdíj korlátozása és a szülői felügyeleti jog kötelező megosztása.

Ingyen óvszer

Az Öt Csillagtól származott az ötlet, hogy az államtól ingyen óvszert kapnának a 26 éven aluli fiatalok, a szegények, a menekültek és azok a nők, akik nemrég elvetették a gyermeküket. Mindez egy évben 5 millió euróba (mintegy 1,6 milliárd forint) kerülne, és a javaslat eredetileg a 2019-es költségvetési terv része volt, de az Öt Csillagnál konzervatívabb – a Fideszhez ideológiailag közel álló – Liga nyomására visszavonták.

Talán mondani sem kell, hogy ilyesmi idehaza nem merült fel. A Liga vezetője egyébként azt nyilatkozta, hogy az olasz fiataloknak nincs szükségük az állam segítségére ahhoz, hogy tetszésüknek megfelelő és biztonságos szexuális életet éljenek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMég mindig nem világos, hogy az EU vagy Olaszország rántja el előbb a kormányt2400 milliárd eurónyi adósság reszketve várja, hogy valaki engedjen végre az Európai Bizottság és Olaszország vitájában.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ chipsadó neta Olaszország sorkötelezettség vasárnapi boltzár Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.