A munkahelyükre ingázók olyan gyakran töltik emailezéssel az oda- és a hazaútjukat, hogy az utazás idejének is bele kellene számítania a munkaidőbe egy brit egyetem kutatói szerint – írja a BBC.
A University of West England tanulmánya megállapította, hogy a vonaton elérhető wifi és a mobiltelefonok elterjedése meghosszabbította a munkaidőt. A felmérésbe 5000 Londonba ingázó vonatutast vontak be, és kiderült, hogy a vonat wifijét használó ingázók 54 százaléka munkaemaileket küldött, sokan pedig a saját internetkapcsolatukat használták ugyanerre.
Azok, akik éppen úton voltak a munkahelyükre, a friss emaileiket olvasták, míg hazafele a rendes munkaidőben be nem fejezett feladatokkal foglalkoztak.
Sokan úgy látják, hogy az utazás amúgy is üres időtöltés lenne, ezért kezdenek el foglalkozni a munkával már a vonaton. A kutatás ugyanakkor felveti a kérdést, hogy a munka-magánélet egyensúlya szempontjából egészséges-e, ha a munkaidőn kívüli emailezésekkel meghosszabbítjuk a munkaidőt. És ha már meghosszabbítjuk, akkor nem kellene-e munkaidőként elismerni?
Persze, ha a munkáltatók bele is mennének a dologba, az biztos, hogy jobban ellenőrizni akarnák, hogy mit csinál a dolgozó, mielőtt beér az irodába.
Az okostelefonok és más könnyen hordozható elektronikus eszközök, valamint az internetelérés javulása miatt a munka és a magánélet közötti határ szinte teljesen elmosódott, és ebben a helyzetben a kettő közti egyensúly is könnyen felborulhat. Mivel a munkaidőt már szinte sehol nem lehet percre pontosan mérni, ezért a munkaadókon, a dolgozókon és az állami szabályozáson is múlik, hogy hol húzzuk meg a határt, mikor van vége a munkának és mikortól kezdődik a szabadidő.
Világ
Fontos