Ausztrália népessége közel három évtizeddel előbb elérte a 25 millió főt, mint ahogyan azt húsz évvel ezelőtt előre jelezték. A gyors népességbővülés oka a hihetetlen magas arányú bevándorlás, minden percben érkezik egy új lakó a szigetországba – írja a Financial Times.
Mivel a bevándorlási politika igencsak szelektív és képzettség szerint is szűri a letelepedni vágyókat, a külföldiek nagyszámú beáramlása sokban hozzájárult ahhoz, hogy az ausztrál gazdaság már 21 éve nem került válságba. 1991 óta évente átlagosan 3,2 százalékkal nőtt a gazdaság, aminek közel a fele a népességnövekedésnek köszönhető Saul Eslake, a University of Tasmania közgazdásza szerint.
Egy 2016-os felmérés szerint Ausztrália az egyik legmultikulturálisabb ország a fejlett világban, mivel a lakosainak több mint negyede a tengerentúlon született, ami több mint a kétszerese az Egyesült Királyságban vagy az Egyesült Államokban mért aránynak. Ugyan a leggyakoribb külföldi születési ország eddig az Egyesült Királyság volt a lakosok körében, most először az ázsiai szülöttek lettek többen, ami jól tükrözi, hogy a Kínából és Indiából való bevándorlás is felgyorsult.
1998-ban még azt várták, hogy 2051-ben éri el a 25 millió főt a lakosság, ám ez a gazdasági növekedés által is hajtott bevándorlás miatt már idén megtörtént. A jelenlegi prognózis szerint 2061-re már 36,8 millió és 48,3 millió fő között lesz a népesség.
Ám ahogyan a fejlett világ legtöbb részén, úgy Ausztráliában is egyre inkább politikai kérdés válik a migrációból. A kormánypárti politikusok közül többen azt mondják, hogy egyre nagyobb az angolul nem beszélő bevándorlók aránya, ami ilyen szintű beáramlás mellett az integrációt is lelassítja. Az ausztrál kormány jelenleg azt fontolgatja, hogy korlátozza-e egyes bevándorlók számára a Sydney-ben és Melbourne-ben való letelepedés, mivel elmondásuk szerint ott már olyan gettók alakulnak ki, mint „Európában”.
A bevándorlási szabályokon már tavaly is némileg szigorítottak, aminek köszönhetően 162 ezer főre esett vissza a tartósan letelepedő bevándorlók száma, ami a legalacsonyabb az elmúlt évtizedben.
Az ausztrál kormány ellenséges nézeteit ugyanakkor elég sokan megkérdőjelezik. Az ellenzéki politikusok és a bevándorló közösségek szerint csak a szavazatok megszerzéséért vette elő a bevándorláskártyát a kormány.
Tim Soutphommasane, a faji diszkrimináció megelőzésért felelős ausztrál biztos is arról beszélt az FT-nek: nincs sok bizonyíték arra, hogy az újonnan érkezők integrációja ne lenne sikeres, ugyanis a bevándorlók magasabb képzettséggel rendelkeznek és magasabb pozíciókban dolgoznak, mint az Ausztráliában születettek. Emellett arra sincs bizonyíték, hogy Melbourne vagy Sydney bármely negyedében egy-egy etnikai csoport dominálna, szerinte ezek közkedvelt színes negyedek, ahol az ingatlanárak sokat nőttek az utóbbi években.
Ugyan a nagyszámú bevándorlással a lakáskínálat valóban nehezen tartja a lépést, és a többi infrastruktúrát is túlterheli, Liz Allen ausztrál demográfus szerint ezek a problémák inkább a gazdaságpolitikai intézkedések hiányának és a tervezési gondoknak tudhatóak be, hogy nem tartották a lépést a közösségi szükségletekkel. A migráció jelentős visszafogása azonban úgy véli, pofont jelentene a gazdaságnak, aminek a versenyképessége megőrzéséhez szüksége van a képzett bevándorlókra.
Világ
Fontos