Idén – sok más nagy céghez hasonlóan – komoly botrányok rázták meg a Nike-t, miután egy névtelen dolgozói felmérés során több női munkavállaló is azt állította, hogy szexuálisan zaklatták, illetve neme miatt diszkriminálták a cégnél. A botrány után a világ legnagyobb sportmárkája nem tehetett mást, komoly belső vizsgálatokat indított. Az etikai vizsgálat eredményeképp 11 felsővezetőt rúgtak ki a vállalattól.
De a világszerte 74 ezer munkavállalóval bíró cég tisztulása nem állt meg néhány vezető elküldésénél, az összes munkavállaló fizetéséről szóló éves felmérést is komolyabban vették. Ebből pedig kiderült, hogy a dolgozók tizede, mintegy hétezer ember bére eltér attól, ami járna neki – írja a Wall Street Journal.
A cégnél ezért úgy döntöttek, hogy augusztustól – a vállalati kultúra erősítése jegyében – kiigazítják a béreket. Nők és férfiak is érintettek, minden szinten és területen, és a fizetésen kívül az éves bónuszra jogosultak körét is szélesítik. Mark Parker vezérigazgató két hónapja ígéretet tett rá, hogy a dolgozói kompenzációs rendszert és a menedzsmentképző programokat is átalakítják az egyenlőség és a diverzitás szellemében. A cég HR-vezetője korábban még azt nyilatkozta, hogy belső adataik szerint nem tér el egymástól az azonos pozíciókban lévő nők és férfiak, illetve a többségiek és kisebbségiek bére.
A Nike-nak egyébként az utóbbi fél évben egyáltalán nem ment rosszul, a fogyasztókat ugyanis nem érdekelték a botrányok, és főleg az USA-ban lelkesen vették a futócipőket. A cég részvényei közel 50 százalékkal emelkedtek ebben az időszakban. Igaz, előtte két-három évig stagnált a cég árfolyama, miközben a nagy rivális, az Adidas felülteljesített. Ötéves időtávon nézve viszont szinte pont ugyanúgy szerepelt a két nagy sportszergyártó: egyaránt 120-120 százalékkal érnek többet.
Világ
Fontos