Egy közös nyilatkozat aláírásával zárult Kim Dzsongun és Donald Trump történelmi jelentőségű találkozója – magyar idő szerint – kedd reggel Szingapúrban. Az észak-koreai vezető a dokumentumban vállalta, hogy a két Korea által áprilisban aláírt panmindzsoni nyilatkozattal összhangban elköteleződik a koreai félsziget teljes nukleáris leszerelése mellett.
Külpolitikai szakértők szerint az aláírt dokumentum egyelőre nem sok konkrétumot tartalmaz, ám az amerikai elnök a találkozó utáni sajtótájékoztatóján magabiztosan azt állította, hogy hamarosan megkezdődik a nukleáris fegyverek leszerelése a félszigeten. Trump szerint jövő héten elkezdik kidolgozni a részleteket, a tárgyalásokba pedig Dél-Koreát, Japánt és valamennyire Kínát is belevonják majd.
Az elnök kifejtette, hogy utánaolvasott a nukleáris leszerelés folyamatának, és azt tanulta, hogy ugyan a teljes folyamat sokáig tarthat, ha már elkezdik, van egy pont, amitől kezdve már nem használhatóak a fegyverek.
Ugyan Trump meg van győződve róla, hogy a találkozót hamarosan tettek követik majd, mindaddig, amíg ez nem történik meg, érvényben maradnak az észak-koreával szembeni amerikai szankciók.
Trump arról is beszélt, hogy ha minden terv szerint megy, akkor abbahagyhatják az általa csak “háborús játékoknak” hívott hadgyakorlatokat Dél-Koreával, és hazaküldheti a délen állomásozó amerikai katonákat, ami rengeteg pénzt spórolna meg az USA-nak.
Az elnök kérdésre válaszolva kissé zavarosan elmondta, hogy az emberi jogok kérdése is szóba került a találkozón, és hogy ezen a területen is javulásra számít.
A több mint egy teljes napja ébren lévő amerikai elnök úgy összegezte a találkozót, hogy csodálatos napjuk volt és rengeteget tanultak egymásról és az országaikról. Trump Kim Dzsongunt nagyon tehetségesnek és egy nagyon értékes, eszes tárgyalópartnernek nevezte.
Az amerikai elnök sajtótájékoztatója itt tekinthető meg:
Világ
Fontos