A Financial Times két hete megjelent riportja alapján két európai divatóriás, a H&M és a C&A, valamint a 3M techvállalat vizsgálja, hogy vállalataik valóban felhasználtak-e kínai fogvatartottak által készített csomagolásokat.
Peter Humphrey, egy brit vállalati nyomozó, korábban újságíró, 2013 és 2015 között 23 hónapot töltött börtönben Kínában azzal az állítólagos váddal, hogy kínai állampolgárok adatait szerezte meg és azokat eladta ügyfeleinek, köztük a gyógyszergyártó GlaxoSmithKline-nak. Humphrey a vádakat tagadta.
Humphrey két hete a Financial Times-nak mesélt a rács mögött töltött időkről, beleértve a börtönmunkáról is. Állítása szerint a börtön vállalkozásként működött, mindenféle dolgokat gyártottak különböző cégeknek. Az ő csapata csomagolásokat készített, ami közben olyan jól ismert márkaneveket ismert fel, mint a H&M, a C&A és a 3M. Mint írja, ezeknek a vállalatoknak valószínűleg fogalmuk sincs, hogy az ellátási láncuknak a börtönmunka is részét képezi. A cikkben arról is beszél, hogy az elítéltek textileket és alkatrészeket is előállítottak, ám azt nem mondta, kinek.
Jeffrey Hogue, a C&A fenntarthatósági igazgatója a Reutersnek azt írta, a modern rabszolgaság minden formájára nézve zéró tolerancia-politikával rendelkeznek, beleértve a kényszerített munkát, az adósrabszolgaságot és a börtönmunkát is. Vizsgálják az ügyet, és ha ilyen esetet észlelnek, azonnal megszüntetik a kapcsolatot a beszállítóval. A H&M szóvivője teljességgel elfogadhatatlannak nevezte a börtönök bevonását a termelésbe, ami komolyan sérti a beszállítók számára előírt szabályokat, és a cég szintén felmondja a szerződéseit azzal a beszállítóval, amiről a vád bebizonyosodik. A 3M-nak is szigorú vállalati politikája van, ami tiltja a kényszermunkát. A vállalat nem tud ilyen esetről, de ők is vizsgálatot indítottak.
Világ
Fontos