„Általános az elkeseredettség” – legalább 800 ember maradhat munka nélkül Dunaújvárosban
Ismét eladó az egykori Dunaferr vagyona. A brit-indiai Liberty Steeltől felszámolásba került két cég jövőjén 2600 munkavállaló sorsa múlik. Az esetleges befektetők április 23-áig tehetnek ajánlatot.
A felszámolók megítélése alapján a jövőben csak 1800 dolgozóra lesz szükség. A kohászattal foglalkozó Duna Furnace Kft. vagyonával alapítandó társaság legalább 800 dolgozót igényel, a hengereléssel foglalkozó Dunarolling Kft. további működéséhez 1000 dolgozó kell – írta a 24.hu.
Igen, de: a Duna Furnace vevőjének 24,6 milliárd forint környezeti teherrel is szembe kell néznie, a levegővédelmi határértékek betartásához ugyanis ki kell építeni a porleválasztókat és a porkibocsátás folyamatos ellenőrzési rendszerét.
Egy új elektromos ívkemence kiépítését is vállalta a Duna Furnace 2026. október 31-ig. E beruházás realitásával azonban már korábban kételyek merültek fel.
A Dunarolling Kft. vevője 1,5 milliárd forint környezeti teherrel számolhat, ennyi pénzre van szükség a környezet- és természetvédelmi, valamint hulladékgazdálkodási szabályok betartásához.
Mit mondanak ők? „Általános az elkeseredettség, különösen azok körében, akik egész életükben ott dolgoztak” – mondta a G7-nek a vasmű egyik korábbi dolgozója.
Ő csoportvezetőként mondott fel, de úgy látja, 10-ből 9 pozíció betanított munka a cégnél (például általános gépkezelő), ezért az ott dolgozók nehezen tudnának máshol elhelyezkedni. „Az az érzésük, hogy nem kellenek senkinek. Ráadásul a vezetőktől semmilyen információt nem kapnak.”
A Dunai Vasmű dolgozói folyamatos váltott műszakban dolgoztak, de forrásunk szerint a fizetésüket úgy csökkentették, hogy a műszakpótlékokat már nem kapják meg. Ez a gyakorlatban 33 százalékos fizetéscsökkentésnek felel meg.
Előzmények: a Dunaferr csődtörténete évek óta húzódik. Korábban arról írtunk, hogy a Dunai Vasmű csökkentett termelési szinttel működhet tovább. A kormány célja, hogy a dolgozók minél kevésbé sokkszerűen és lehetőleg minél kevesebb politikai zajjal kerüljenek ki a cégekből.
Saját számítása szerint már több mint 70 milliárd forintot költött a kormány a Dunai Vasmű életben tartására, mint látszik, mérsékelt sikerrel. Bár a fentiek alapján nem teljesen kizárt az 1800 főnél valamivel nagyobb további létszám, az előzmények ismeretében még ennyi munkahely megőrzése is kérdéses.
Tágabb kontextus: a Liberty Steel acélipari üzemei nem csak Magyarországon állnak a megszűnés szélén.
Az ostravai acélgyárat 2019 júliusában vették meg, de már tavaly májusban le kellett állítani a bérek kifizetését csődeljárás miatt. Júliusban több mint 600 munkás felmondott, nem sokkal később pedig 1600 dolgozót küldött el a cég.
A csehországi vállalat szintén eladó, és az ehhez kapcsolódó tendernek is április 23. a lejárati határideje, hasonlóan a dunaújvárosihoz.
A legnagyobb romániai kohászati kombinát, a Liberty Galați szintén ebbe a cégcsoportba tartozik. A vállalatnak csődmegelőzési eljárást kellett kezdeményeznie március elején, a fizetések késtek, a termelést kilenc hónappal azelőtt leállították.
A vezérigazgató, Radu Ionescu már március elején az amerikai acélimportra kivetett vámokra panaszkodott, és a magas energiaárakat, valamint az Európai Uniót elárasztó olcsó importtermékeket említette nehézségként. A Liberty Galaținak 4500 alkalmazottja van.
Mi várható? Tavaly decemberben felmerült, hogy a svájci Duferco és a szlovák Minerfin működtetné egy ideig a Dunai Vasmű nagyobb részét, hamarosan kiderülhet, hogy tulajdonosi szerepvállalásuk szóba kerülhet-e.
Az ország egyik legnagyobb bankjában az MNB-botrány kulcsszereplőihez köthető alapoknak is jelentős részesedése van, a tét több százmilliárd forint lehet.