Az árbevétel-arányos profit a magyar közúti fuvarozásban átlagosan mindössze 3-5 százalék körül volt korábban, de az utóbbi időben ez az arány még alacsonyabbá válhatott – nyilatkozta a fuvarozási szektor számára átfogó szolgáltatást nyújtó Eurowag cégcsoport Magyarországért felelős igazgatója, Kálmán László.
Számokban: Magyarországon jelenleg mintegy 19,5 ezer közúti fuvarozói engedéllyel rendelkező vállalkozás van, a járvány utáni időszakban, azaz körülbelül két éve viszont még 21 ezer volt.
Felülnézet: a fuvarozó cégeknek szinte minden fontosabb költségnél jelentős emelkedéssel kellett szembenézniük. Az üzemanyag mellett most már döntő elemmé drágult az útdíj, de emelni kell az alkalmazottak bérét és alaposan drágult a kamionok lízingdíja is.
Alulnézet: a fuvarozók jelentős része azért van csapdában, mert nem tudja a megrendelőkre hárítani a nagyobb költségeket, hiszen a magyar gazdaság teljesítményének csökkenésével a fuvarok iránti kereslet is érdemben mérséklődik. A folyamat jól követi az általános gazdasági trendet: Magyarországon a visszaesés jóval nagyobb, mint Európában.
Tágabb kontextus: az ipari és építőipari szállítások iránti kereslet esett vissza leginkább, a piacon a nagy szegmensek közül egyedül a kiskereskedelemben és az ahhoz kapcsolódó e-kereskedelmi szállításokban van bővülés. Utóbbiakat azonban jellemzően néhány nagy szereplő végzi, a kis- és közepes vállalkozások erre a növekedésre nem tudnak felülni.
Vállalat
Fontos