Egyszerre jelzi és tetézi a magyar könyves szakma gondjait az Anima csődje
Bezártak az Anima boltjai, és végrehajtási eljárás indult a cég ellen, ráadásul az egykori partnerek közül többen arról panaszkodtak, hogy már hónapok óta nem fizette ki őket a könyves nagykereskedő, derült ki a Forbes cikkéből. A csőd nemcsak az Animakönyv Kft., hanem a könyvkereskedelem egészének problémáira is rámutat.
Miért fontos ez? A magyar könyvkereskedelmet évtizedek óta koncentrált működés jellemzi, vagyis a forgalom döntő részén néhány szereplő osztozik – újabban alapvetően már csak a Libri és a Líra számítanak meghatározó könyvterjesztőnek, most az Animakönyv dőlt be, 2017-ben az Alexandra csődje rengette meg az ágazatot.
A bizományosi értékesítés miatt a kiadókat is mélyen érinti a csőd, ugyanis jellemzően ők a könyveket bizományba adják a kereskedőknek, akiktől az átvett, majd eladott könyvek után kapják meg a pénzüket. Ha késnek a kereskedők a kifizetésekkel, vagy egyáltalán nem képesek rá, akkor a kisebb tartalékokkal rendelkező kiadók is csődközelbe kerülhetnek.
Számokban: az Animakönyv Kft. tavalyi eredménykimutatása még nem érhető el, a megelőző két évben nagyságrendileg 1,1 milliárd forintos nettó árbevétel mellett 15-34 millió forintos adózott eredményt ért el, tehát a nettó profithányad 1-4 százalékos volt. Ennél jövedelmezőbben működik a Libri, és hasonlóan teljesít a Líra.
A Libri-Bookline Zrt. tavaly és tavalyelőtt 31-33 milliárdos forgalmat bonyolított, adózott eredménye 1,7-2,3 milliárd forint volt, így 5-8 százalékos profithányad adódik a konszolidált beszámolóban közzétett adatok szerint. A céget egy éve vette át a Mathias Corvinus Collegium, a Libri és Bookline közötti fúzió 2013-ban történt meg.
A cégcsoporton belül a kereskedelemmel a Libri Könyvkereskedelmi Kft. foglalkozik, aminek az elmúlt két évben 26-28 milliárdos nettó árbevétele és 0,9-1,4 milliárdos adózott eredménye volt, ami 3-5 százalékos nettó profithányadot jelent.
A Líra Könyv Zrt. 10-11 milliárd forintos nettó árbevételéhez képest elért 253-340 milliós adózott eredménye már csak 2-3 százalékos profithányadot tesz ki. A céget a gyermekvédelminek nevezett törvény megsértése miatt súlyosabb büntetések érik, mint a Librit, tulajdonosa a Tárki-alapító Kolosi Tamás.
Mit mondanak ők? Az Animakönyvnek már a hármas metró felújítása is betett, ugyanis kiterjedt bolthálózatot működtetett a metró aluljáróiban, mondta el a Forbesnak a cég ügyvezetője, Milus Péter. Ezt követték a covid-járvány és az infláció okozta válságok, amit tetőzött egy szerencsétlenül alakult változás a cég raktárbérletében.
Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.
Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadseregének megerősítése és hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.
Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.
Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.
A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.
Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.
Miközben a vámfenyegetések uralják a híreket, egyes logisztikai szakemberek szerint még ennél is súlyosabb felfordulást okozhat a kínai gyártmányú hajókra kivetendő amerikai extraadó terve.
Elrendelte a Brasil Államkötvény Hasznosító Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.
A kisebb, olcsóbb autók piacát érinthetik a legrosszabbul az Egyesült Államokban a Donald Trump által bejelentett vámok, ebben a szegmensben ugyanis jellemzően a General Motors, a Ford, a Kia és a Hyundai külföldön – főleg Mexikóban – készülő modelljeit választják az amerikai vásárlók, derül ki a Bloomberg cikkéből.