Kína olyan stratégiai szektorokban terjeszkedik Magyarországon, ahol Orbán magyar többségi tulajdont szeretne
Míg az USA után az Európai Unió egyre több tagállama is igyekszik korlátozni Kína gazdasági térnyerését és csökkenteni függését Kínától, az elmúlt egy-két hétben látványosan nőtt Kína jelenléte a magyar gazdaságban.
Mi történt? A világ második legnagyobb bankja, a China Construction Bank (CCB) fióktelepet nyitott Magyarországon, és a Telex szerint két másik óriási kínai bankkal közösen nyújt hitelt a Vodafone-felvásárláshoz a 4iG részére.
A szintén kínai Shanghai Electric pedig az egyik legnagyobb magyarországi naperőműparkot vette meg Inárcs közelében a Magyarországon piacvezető német Greencells Grouptól.
Miért fontos ez? Az energia- és a bankszerkor egyaránt stratégiai fontosságú iparág, amelyekről Orbán Viktor korábban többször azt mondta, hogy magyar többségi tulajdont szeretne bennük (ami öt éve meg is valósult).
Előzmények: a CBB fióktelep-nyitását a Covid-járvány magyarországi megjelenése előtt, 2020 februárjában jelentették be.
A közel ugyanekkora méretű Bank of China fióktelepe 2014 óta működik Magyarországon.
Részletek: a Vodafone-dealt hitelező két másik kínai bankhoz hasonlóan a CBB is policy bank, azaz nem hagyományos kereskedelmi bank, hanem állami alapítású és alapvetően a kínai vezetés érdekeit célozza a Telex szerint.
A bank elnöke, Tien Kuo-li Kína legbefolyásosabb bankára. A Telex szerint jó viszonyban van Orbánnal, most is találkoztak (a képen), és annyira szereti Magyarországot, hogy évi egyszer-kétszer idejön.
A CBB a nagy, kínai hátterű magyarországi infrastrukturális vagy akkumulátorprojektekben vehet majd részt.