Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. április 1. 13:08 Vállalat

Nem csak itthon figyeltek fel a száguldó infláció mellett megugró profitokra

A cégek megnövekedett profitja okozta a 2022 második felében 20 százalék fölé emelkedő magyarországi infláció egy nem elhanyagolható részét az Magyar Nemzeti Bank friss Inflációs jelentése szerint.

  • 2021-ben a cégek a nyereségrátájuk rovására is elkerülték az áremelést, 2022 végére viszont már gyakran a költségeik növekedésénél nagyobb mértékben emeltek árakat, a nyereségüket növelve ezzel.
  • A feldolgozott élelmiszerek és az üzemanyagok drágulásában azonosított be erős profithatást a jegybank.

Az infláció túlnyomó részét viszont ebben az időszakban is olyan tényezők okozták, mint a megnövekedett energia-, alapanyag- és bérköltségek vagy a forintgyengülés.

Alulnézet: a Cal-Maine Foods, az Egyesült Államok legnagyobb tojáspiaci cége az előző negyedévben hétszeresére növelte a nyereségét, miközben átlagosan duplázta az árait.

  • Az élelmiszeriparban, a kiskereskedelemben és az energetikában azonosítja be a megugró nyereségeket a legtöbb ezzel foglalkozó cikk és elemzés.

Felülnézet: az USA-ban a II. világháború óta nem volt olyan nagy a cégek nyereségessége, mint az elmúlt években, az eurózónában pedig 2019 vége óta a profitok nagyobb mértékben nőttek, mint a bérek az EKB szerint.

  • Az angol jegybankelnök arra kérte a cégeket, hogy fogják vissza magukat az áremelésekkel.

Mi az oka? Az Európai Központi Bank egyik igazgatósági tagja a Financial Timesnak nyilatkozva a cégek piaci erejével magyarázta a jelenséget.

  • Egy másik magyarázat szerint az ellátási láncok töredezettsége miatt korlátozott kínálat a járvány után megugró kereslettel találkozva okozta a magas árakat és a nagyobb profitabilitást.

Igen, de: egyes közgazdászok szerint a megugró profitok nem az okai, hanem a következményei a drágulásnak.

Mi várható? Csökkenni fog a jelenség relevanciája, ugyanis már az USA-ban és Európában is lefele indult az infláció.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkBalatoni nyaralás 2023: még húzósabbnak ígérkezik a lángos ára az idei szezonbanMinden büfés a szomszédját lesi, hogy mennyiért adja majd a terméket. Az idei nyár sokaknak lesz vízválasztó.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért nem érződik annyira az infláció Ausztriában?A rendkívül erős szakszervezetek és a munkaadók sorra olyan béremelésekben állapodnak meg, amelyek kompenzálják a drágulást.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHiába csökken néhány termék ára, még messze van a fordulat az élelmiszerek inflációját tekintveA paradicsom, a paprika, a hagyma és az uborka is 15-30 százalékkal drágult csak egyetlen hónap alatt, így a mi mérésünk szerint az éves infláció ugyan enyhült, de még mindig 50 százalékos.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat infláció profit Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.