Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. február 24. 14:13 Vállalat

Arra gyanakszik az EU, hogy közép-ázsiai reexporttal játsszák ki az Oroszországgal szembeni szankciókat

Nagyon megugrott az elmúlt időszakban néhány közép-ázsiai ország exportja Oroszország irányába, és az Európai Unió arra gyanakszik, hogy a nyugati szankciók által érintett vagy katonai célokra átalakítható termékek is eljutnak ilyen módon az országba – írja a Financial Times.

David O’Sullivan, az EU újonnan kinevezett szankcióügyi megbízottja a Financial Timesnak nyilatkozva nem nevezett országokat, és hangsúlyozta, hogy a megugró kereskedelmi forgalom értékelésekor az ártatlanság vélelméből indulnak ki, de úgy fogalmazott, hogy a megugró export felveti annak a kérdését, hogy a szankcionált termékek a “hátsó ajtón” jutnak be Oroszországba.

Elmondta, hogy az EU és partnerei, köztük az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság egy csütörtöki találkozón megosztják egymással a szankciók esetleges kijátszására vonatkozó információikat, és a szigorúbb ellenőrzés lehetőségeiről is egyeztetnek.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (European Bank for Reconstruction and Development – EBRD) elemzése szerint 

  • az EU-ból, az Egyesült Államokból és az Egyesült Királyságból Oroszországba irányuló export a tavaly május-júliusi időszakban inflációval kiigazítva több mint felére esett vissza a 2017 és 2019 közötti átlaghoz képest. 
  • Ugyanebben az időszakban az Európából és az Egyesült Államokból Örményországba és Kirgizisztánba irányuló export több mint 80 százalékkal nőtt,
  • ezekből az országokból pedig duplázódott az Oroszországba tartó export.
  • Miközben a török export is 97 százalékkal ugrott meg Oroszország irányába május és július között.

Az EBRD szerint főleg a járművek, az elektronikai termékek és a mezőgazdasági gépek európai exportja ugrott meg közép-ázsiai irányba, és különösen Kazahsztánba. Ennek az egyik magyarázata, hogy a nyugati cégek önként visszafogják az Oroszországba irányuló közvetlen értékesítésüket, még abban az esetben is, ha a termékekre nem vonatkoznak szankciók.

Beata Javorcik, az EBRD vezető közgazdásza szerint viszont az olyan áruk forgalma is növekedett, amelyek “potenciálisan” szankciók hatálya alá tartozhatnak. Az örmény kormány a Financial Times megkeresésre azt mondta, mindent megtesznek a szankciók elkerülésének megakadályozásáért, Kirgizisztán nem válaszolt a megkeresésre. Javorcik szerint a török export esetében viszont nincs szó a hátsó ajtós megoldásról, inkább csak annyi történt, hogy

Törökország most mindenből többet ad el Oroszországnak.

Egyes termékek viszont a két kategória közé esnek. A háború kitörése után hónapokkal az ukrán hadsereg például arról számolt be, hogy olyan mikrocsipeket találtak a zsákmányolt orosz hadi eszközökben, amiket háztartási eszközökből kiszedve alakíthattak át. Az ilyen termékekből pedig jelentősen nőtt az európai export a térségbe, Kazahsztán például négyszer akkora értékben importált az EU-ból mosógépeket 2022 decemberében a háború előtt, 2021 decemberében. Kazahsztán szóvivője a lapnak elmondta, nem találtak rá bizonyítékot, hogy kazah cégek részt vettek volna a szankciók kijátszásában, de folyamatosan monitorozzák ezt, és meglesznek a következményei, ha ilyesmi történne.

Az EU már a héten elfogadhatja a tizedik Oroszország elleni szankciós csomagot, ami számos olyan intézkedést tartalmaz, aminek a célja a még meglévő kiskapuk bezárása, mint amilyen például a katonai célokra átalakítható termékek exportjának lehetősége Oroszországba.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÚjabb országból vonul ki a McDonald’s az ukrajnai háború miattElképzelhető, hogy az is hozzájárult a döntéshez, hogy a bukott Nurszultan Nazarbajev köreihez tartozó franchise-partnert sikkasztás gyanújával őrizetbe vették.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat export Kazahsztán kirgizisztán közép-ázsia örményország Oroszország szankció Törökország Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Bucsky Péter
2025. március 27. 06:08 Közélet, Vállalat

Rejtélyes közvetítőnek is csurran-cseppen az ezermilliárdos orosz-magyar olajbizniszből

A magyarországi orosz olajimport számottevő része egy olyan közvetítő cégen keresztül érkezett, amely rendre Mol-közeli ügyletekben tűnt fel.

Stubnya Bence
2025. március 26. 16:21 Pénz, Vállalat

Máltai bankot venne az OTP a helyi sajtó értesülése szerint

Az értesülést az OTP nem kommentálja, de ha tényleg megvenné a HSBC helyi leányát, ez lehetne az első Kelet- és Közép-Európán kívüli leányvállalata.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.