Mint ahogy január óta minden hónap utolsó napján, így október 31-én is megejtettük virtuális nagybevásárlásunkat az Aldiban és a Lidlben. Minden hónapban ugyanazt a bevásárlólistát állítjuk össze, ugyanazokkal a mennyiségekkel, és ezzel két fő célunk van: egyrészt – szubjektív alapon – mérjük az élelmiszer-inflációt, másrészt kíváncsiak vagyunk, hogy a két népszerű diszkont árazása között hosszabb távon van-e érdemi különbség. (A hangsúlyozottan nem reprezentatív módszerünkről első cikkünkben írtunk részletesen, a bevásárlólista pedig a mondat végén lévő csillagra kattintva érhető el*Burgonya 3 kg
Cukor 0,5 kg
Liszt 1 kg
Olaj 1 l
Vaj 0,25 kg
Félbarna kenyér 3 kg
Zsemle 0,5 kg
Kifli 0,5 kg
ESL tej 1,5% 1 l
ESL tej 2,8% 1 l
Tejföl 20% 0,5 l
Natúr joghurt 0,5 l
Kefir 0,5 l
Paradicsom 1 kg
TV paprika 0,5 kg
Sárgarépa 0,5 kg
Fehérrépa 0,2 kg
Alma 1 kg
Banán 0,5 kg
Örölt kávé, 100% Arabica 0,25 kg
Csirkemell 1 kg
Pulykamell 1 kg
Sertés darált hús, 20% zsírtartalom 0,5 kg
Sertéspárizsi 0,2 kg
WC-papír, kétrétegű, 2 tekercs
Coca Cola 1 l
Zabital 1 l
Rizs 0,5 kg
Spagetti tészta 0,25 kg
Tojás 10 darab
Vöröshagyma 0,25 kg
Kígyóuborka 1 darab
Szénsavas ásványvíz 3 l
Só 0,05 kg
Rögös túró 0,2 kg
Gouda sajt 0,2 kg
Sertéskaraj 1 kg
Trappista sajt 0,2 kg
Kakaós/fahéjas csiga 0,2 kg
Uht tej 1,5% 1 l
Uht tej 2,8% 1 l
Narancs 0,3 kg.)
Mielőtt rátérnénk az októberi adatokra, érdemes visszatekinteni szeptember végére: akkor azt írtuk, mintha a két boltban az elkerülhetetlen áremelések jeleivel találkoztunk volna. Ezt a feltételezésünket azonban csak félig-meddig igazolta az élet.
A 42 elemből álló, szubjektív módon súlyozott bevásárlókosarunkkal szeptember utolsó napján 16 180 forintot fizettünk volna az Aldi kasszájánál, október végén pedig 16 355 forintot. Ez nem nagy, alig több mint egy százalékos összesített áremelkedés (a mi kosarunk szerint).
A Lidlnél viszont most 16 133 forintba kerül ugyanaz, mint amit egy hónapja még 15 450 forintért kaptunk volna meg, vagyis egyetlen hónap alatt 4,4 százalékkal drágult meg a kosarunk.
Rögtön látszik a két adatból (16 355 forint vs. 16 133 forint), hogy végső soron mindegy, hova mentünk volna ténylegesen vásárolni, a kasszánál 1,36 százalék lett volna csak az eltérés, vagyis a mi mérésünk szerint
pillanatnyilag a két bolt árai között alig van eltérés.
Optimalizálni csak akkor tudnánk a költéseinket, ha a húsféléket inkább a Lidlben, a zöldségeket és a gyümölcsöket viszont most inkább az Aldiban vennénk meg. Adataink ugyanis azt mutatják, hogy a csirkemell, a pulykamell és a sertéskaraj esetében a Lidl tartósan 3-10 százalék közötti árelőnyben van (a darált sertéshúst és a sertéspárizsit viszont nem adja olcsóbban).
Ezzel szemben viszont az Aldi mintha jobban tudta volna kompenzálni, hogy a helyi zöldségek és gyümölcsök szezonja véget ért – és egyrészt ez áremelkedéssel járt, másrészt előtérbe kerültek a téli szezon import déligyümölcsei.
A paprika, az alma, a kígyóuborka és a narancs is (egyelőre) alacsonyabb árszintre került az Aldiban, mint a konkurens boltban. Emellett továbbra is igaz, hogy nagyon sok terméknél forintra megegyeznek az árak, az általunk vizsgált 42 árucikknél általában közel 50 százalék azoknak az aránya, amelyek az Aldiban és a Lidlben is ugyanannyiba kerülnek.
Az alábbi grafikonon, mint minden hónapban, most is azt mutatjuk be, hogy a két diszkont között (a mi bevásárlásunk szerint) összességében mekkora az eltérés.
Adat
Fontos