Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. november 10. 15:07 Élet, Vállalat

Hatékonyabbnak tűnik a koronavírus-vakcina, mint az influenza elleni oltás

Világszerte nagy visszhangot kapott hétfőn az amerikai Pfizer és a német BioNTech bejelentése, amely szerint a két cég által közösen fejlesztett koronavírus elleni oltás hatékonysága az első teszteredmények szerint 90 százalékos. Mit jelent ez valójában, mennyire jó ez az eredmény más vakcinákhoz képest, és mennyire lehetünk bizakodóak a hír hallatán?

Nézzük először a számokat: a kérdéses vakcina (amelyet egyébként egy olyan szabadalom felhasználásával fejlesztenek, amely fele részben Karikó Katalin magyar származású molekuláris biológus munkája) tesztjében eddig 45 538 önkéntes vett részt. Az önkéntesek egészséges emberek, a résztvevők fele két-két „éles” oltást kapott, a másodikat az első után három héttel. A résztvevők másik fele viszont két-két placebo oltást kapott, azaz náluk a fecskendőben nem volt hatóanyag. A résztvevők természetesen nem tudják, hogy melyik csoportba tartoznak.

A vizsgálat (fázis hármas klinikai teszt) lényege az, hogy ez a 45,5 ezer ember éli tovább a hétköznapi életét, de folyamatosan figyelik őket. A most bejelentett eredmény pedig az, hogy közülük eddig 94 résztvevő kapta el a fertőzést, de közülük csak 9 vagy 9-nél kevesebb azok száma, akik nem placebót, hanem éles vakcinákat kaptak, azaz ténylegesen be vannak oltva.

Az eredeti terv az volt, hogy már 32 fertőzéses eset után bejelentik a vakcina hatásosságát, ha a 32 esetből kevesebb mint hatan vannak a beoltottak között. A cégek azonban menet közben megváltoztatták a tesztet (és erről a hatóságokat is értesítették), és csak 64 fertőzéses eset után terveztek előzetes eredményt hirdetni. Végül azonban mire a bejelentéshez érkeztek, 94-re szaporodott a szám, most pedig az az elképzelés, hogy 164 esetnél állnak meg, és ez már heteken belül elérhető.

Mindez tehát a gyakorlatban azt jelenti, hogy

ha 10 beoltott embert nézünk, aki elkapja a fertőzést, közülük ténylegesen csak egy fog megbetegedni.

Ez az eredmény (feltételezve, hogy 164 megbetegedésnél is megmarad az arány) két szempontból is reményt keltő:

  • egyrészt más vakcinákhoz képest is nagyon jó,
  • másrészt bőven meghaladja azt a küszöbértéket, amelynél a bevetését a hatóságok javasolják.

A szezonális influenza elleni oltás hatékonysága évente változó (hiszen a vírus folyamatosan mutálódik, és a vakcinát is minden évben hozzá kell igazítani a változásokhoz), de amerikai adatok szerint egyes években 60 százalék körül van a hatékonysága. Ám még így is óriási segítség az influenzajárvány elleni küzdelemben, és természetesen a beoltottak 40 százalékánál is enyhítheti a tüneteket.

A legmodernebb oltások közé tartozó mumpsz elleni vakcina (amelyet Magyarországon minden kisgyerek kötelezően megkap) hatékonysága 88 százalék körül van.

Az amerikai és európai gyógyszerügyi hatóságok már korábban jelezték, hogy a fejlesztés alatt álló sok koronavírus-vakcina közül már az 50 százaléknál nagyobb hatékonyságú oltásokat is hajlandóak engedélyezni, mert a használatukkal érdemben küzdeni lehet a járvány ellen.

Sok még a megválaszolatlan kérdés a Pfizer-BioNTech oltásával kapcsolatban (például mennyi ideig tart az immunitás, amit biztosít; hogyan függ az immunitás az életkortól; hogyan lehet megoldani a -60 fok alatti tárolást és szállítást; hogyan lehet nagy mennyiségben gyorsan legyártani), de ha ezek többségére kedvező lesz a válasz, akkor

a 90 százalékos hatékonyság egyértelműen azt jelenti, hogy a használatával erős kontroll alá lehetne szorítani a járványt.

Ez az, amiért a nemzetközi szaksajtó is nagyon komoly eredménynek tartja a bejelentést.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa Magyarországon maradok, panaszkodó, középszerű kutató lettem volnaLesz oltás a koronavírus ellen, és talán nem is kell évente megismételni - mondja lapunknak adott interjújában Karikó Katalin, az újfajta vakcina alapelvének egyik kifejlesztője. Elmondja, hogyan élte meg, amikor 1985-ben Szegeden ajtót mutattak neki, és miért nem kap jutalékot egyetlen eladott oltás után sem.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Vállalat BioNTech hatékonyság járvány koronavírus oltás Pfizer vakcina Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Váczi István
2024. július 19. 11:22 Élet

Tavaly a mezőgazdaság mentette meg a magyar gazdaságot, idén viszont lehúzhatja

A forróság és a szárazság egyre inkább veszélyezteti a kukorica és a napraforgó termését, ami negatívan befolyásolhatja az ország gazdasági teljesítményét.

Torontáli Zoltán
2024. július 19. 05:26 Élet

Sok buktatót és csapdát kell elkerülnie, aki az otthonfelújítási milliókra pályázik

Nagy a rohanás az 1990 előtt épült családi házak felújítását segítő programnál, ami túlárazásokhoz és átgondolatlan korszerűsítési döntésekhez vezethet.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.