Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2020. október 22. 12:17 Élet, Vállalat

Sokkal könnyebb olyan munkahelyre bejutni, ahol már dolgozik egy évfolyam- vagy szaktárs

Az egyetem végeztével a szaktársak jellemzően követik egymást az első munkahelyeikre, vagyis, ahogy Ilyés Virág és Sebők Anna fogalmaznak tanulmányukban, az abszolválást követően

az állást keresők kimutathatóan nagyobb valószínűséggel nyernek felvételt olyan munkahelyekre, ahol egykori szaktársuk dolgozik.

A szaktársi kapcsolatok az elhelyezkedési esélyek mellett a munkahely minőségére is kedvező hatással vannak, magasabb bérre és pozícióra számíthatnak azok a fiatalok, akik társaikat követve kerülnek egy céghez.

Igaz, a kutatók a hallgatótársak közötti tényleges segítségnyújtást nem tudták megfigyelni, azonban az adminisztratív adatok alapján is valószínűsíthető, hogy az együtt végző fiatalok a munkaerőpiacon is összetartanak. A szaktársi hatás néhány területet kivéve – ilyen az orvos- és egészségtudomány, illetve a sporttudomány – mindenféle képzésben látványos, kiváltképp a természet- és államtudományi, valamint az informatikai szakoknál. Az eredmények arra is rámutatnak, hogy a szaktársi segítség leginkább évfolyamokon belül érvényesül, de a szomszédos évfolyamokra járók is jócskán tudják befolyásolni a hallgatók munkaerőpiaci kilátásait.

Az egyéni kapcsolatok pozitív szerepe a munkahelyek tartósságában is kimutatható, a szaktársak ugyanis hosszabb távon is hatással lehetnek egymás karrierjére. Ugyanakkor a szerzők felhívják a figyelmet a céges szelekció jelentőségére is: a végzettek olyan vállalatoknál igyekeznek elhelyezkedni, ahol a pályakezdők számára eleve kedvezőbbek a bér- és a munkafeltételek. Egymás segítése tehát nem feltétlenül a munkahelyeken való beajánlások útján valósulhat meg, hanem a jó és rossz vállalati tapasztalatok megosztásával is.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Vállalat egyetemisták kapcsolathálózat munkaerőpiac munkakeresés Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Váczi István
2024. július 19. 11:22 Élet

Tavaly a mezőgazdaság mentette meg a magyar gazdaságot, idén viszont lehúzhatja

A forróság és a szárazság egyre inkább veszélyezteti a kukorica és a napraforgó termését, ami negatívan befolyásolhatja az ország gazdasági teljesítményét.

Torontáli Zoltán
2024. július 19. 05:26 Élet

Sok buktatót és csapdát kell elkerülnie, aki az otthonfelújítási milliókra pályázik

Nagy a rohanás az 1990 előtt épült családi házak felújítását segítő programnál, ami túlárazásokhoz és átgondolatlan korszerűsítési döntésekhez vezethet.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.