Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. március 10. 15:27 Adat, Vállalat

A kínai leállásnak a magyar ipar lehet a legnagyobb európai vesztese

A Bruegel Intézet friss adatelemzése szerint Európában a magyar ipar függése a legnagyobb a kínai importtól, és ennek következtében Magyarország a leginkább kitett annak, ha a koronavírus miatt a kínai termelőüzemek hosszabb ideig zárva maradnak.

Az intézet emlékeztet arra, hogy a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adatai szerint Európa mélyen be van ágyazva a világkereskedelmi láncokba, az áruk és szolgáltatások globális vérkeringésében kétharmadrészt képvisel. A kontinens ennek köszönhetően élvezi a szabad világkereskedelem minden előnyét, de annak fennakadásaira is fokozottan érzékeny lehet.

A kínai üzemek leállása pont erre a sebezhetőségre mutathat rá. Az elemzők először azt nézték meg, hogy ha a kínai import leáll, akkor az egyes európai országokban az ipari cégek bevételének mekkora része eshet ki.

Magyarország ebből a szempontból a leginkább sérülékeny, mert nálunk a vállalatok bevételének 7,5 százaléka függ a beszerzési lánc kínai végétől.

A számoláshoz a közvetlen import mellett a közvetett hatásokat is figyelembe vették, vagyis például azt, amikor egy autóipari alkatrész nem közvetlenül Kínából, hanem egy harmadik országon keresztül érkezik. Ennek hatását az alábbi ábrán kékkel jelölték.

Az ipari cégek függése a közvetlen és közvetett kínai behozataltól, az összesített éves árbevétel arányában. Forrás: Bruegel

A leginkább egyébként a gépgyártás kitett a kínai importnak, és éppen ez okozza, hogy Magyarország (és több közép-kelet-európai kisebb állam) került a legsérülékenyebb pozícióba, hiszen nálunk ennek a szektornak a szerepe meghatározó.

Az alábbi ábra a gépgyártáson belüli kitettséget jelzi, itt a bevételnek természetesen az átlagosnál is nagyobb része, Magyarország esetében több mint 9 százaléka függ a kínai üzemek működésétől.

A gépgyártó cégek függése a közvetlen és közvetett kínai behozataltól, az összesített éves árbevétel arányában. Forrás: Bruegel

A magyar elektronikai gépgyártás (döntően az összeszerelő üzemeink) forgalma egyébként az adatok szerint közel 28 százalékban a kínai importtól függ.

Az elemzés megjegyzi, hogy bár a német autógyárak kitettsége kisebb, az autóipart már egyetlen kulcsfontosságú alkatrész hiánya is nehéz helyzetbe hozhatja. Általánosságban is igaz ugyanakkor, hogy minden iparág egyedi helyzetben van, sérülékenysége jelentős mértékben függ attól, hogy az esetleg kieső kínai beszerzést más forrásból mennyire könnyen tudja pótolni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKét-három hét múlva érkezik meg a járvány mélypontja a magyar gyárakbaLassan a vége felé járnak a készletek a hazai iparban, kérdés, kihúzzák-e addig, míg ideérnek a részegységek a lassan ismét felpörgő kínai üzemekből.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Vállalat Bruegel ellátási lánc import Kína koronavírus termelés Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Bucsky Péter
2025. április 17. 13:58 Adat

Norvégiában túl sokan, Magyarországon túl kevesen mennek táppénzre

Kevés uniós országban mernek kevésbé betegek lenni a munkavállalók.

Stubnya Bence
2025. április 14. 12:59 Adat

Elfagyott az almatermés egy része, visszaszorulóban van a hazai termesztés

Az elmúlt 20 évben nagyjából lefeleződött a magyar almaültetvények területe, és 2010 óta a termésmennyiség is csökken.

Hajdu Miklós
2025. április 12. 16:53 Adat

A 242 ezres átlagnyugdíj a magyar társadalom jövedelmi egyenlőtlenségeit is mutathatja

Az átlagnyugdíj jelentősen meghaladja azt az összeget, amit jellemzően kapnak az ellátottak. A legtöbben havi 180-200 ezer forintot kapnak kézhez.

Fontos

Váczi István
2025. április 16. 11:59 Pénz

Idegesek a befektetők, Argentína lesz az Egyesült Államokból?

Sok évtizedes bizalmat kezdett ki Donald Trump kaotikus gazdaságpolitikája, aminek következményeit Magyarországon is érezhetjük.

Torontáli Zoltán Jandó Zoltán
2025. április 16. 05:45 Közélet

Tele vannak a raktárak eladatlan hússal és tejjel, és ez nagyon sokba fog kerülni

Óriási költségekkel jár, hogy a száj- és körömfájás miatt beragadt az export, és nagy a bizonytalanság abban, hogy milyen kárenyhítést kapnak a piaci szereplők.

Váczi István
2025. április 15. 12:55 Világ

Trump megértő Oroszországgal, mégis ő a legnagyobb veszély az orosz gazdaságra

Ha a vámháborús káosz miatt tovább esik az olajár, az nehezen megoldható feladat elé állítja az utóbbi években jól vizsgázó orosz gazdasági vezetést.