Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. március 6. 09:26 Vállalat

A Kína-barát Magyarország ellenáll az amerikai Huawei-fóbiának

Peragovics Tamás, az MTA Világgazdasági Intézetének munkatársa blogbejegyzésben elemzi, hogy a kínai kapcsolatait kiemelten kezelő Magyarország hogyan reagált az utóbbi hónapokban a Huawei távközlési óriással szemben megfigyelhető aggodalmakra.

Az Orbán-kormány ma is tartja Kína-barát pozícióját, ellenállva Washingtonnak, amely a Huawei játékterét szűkíteni szeretné, nemzetbiztonsági okokra hivatkozva

– írja a kutató.

Amint arról korábban mi is többször írtunk, a Huawei nemzetközi megítélése ma meglehetősen ellentmondásos, mert (főleg az Egyesült Államokban) a kínai kormány potenciális trójai falovának tartják, amely a távközlési hálózatával képes lehet a kémkedést és a célzott hackertámadásokat segíteni.

A Huawei pénzügyi igazgatóját decemberben Kanadában amerikai kérésre le is tartóztatták, igaz, más ügyben, azzal a váddal, hogy a cég megszegte az iráni kereskedelmi embargót. Kanada ma várhatóan úgy dönt, hogy az igazgatót kiadja az Egyesült Államoknak kihallgatásra, és ez tovább élezheti a két nagyhatalom közötti kereskedelmi háborút.

Ahogy azonban Peragovics Tamás is bemutatja, a magyar kormány eközben (Szlovákiával együtt) stabilan áll a Huawei mögött. A kínai cég 2005 óta meghatározó szereplője a magyar iparnak, a biatorbágyi logisztikai központot Orbán Viktor személyesen avatta fel, és a kormány stratégiai szövetséget is aláírt a kínai társasággal.

Varga Mihály pénzügyminiszter 2015-ben a Huawei 10 éves magyarországi születésnapjának díszvendége volt, majd 2017-ben a kínai központba is ellátogatott. Tavaly novemberben, amikor a nemzetközi hangulatban már erősen benne volt a Huawei-fóbia, a magyar kormány kiállt a cég mellett, Palkovics László innovációs és technológiai miniszter azt mondta, várakozásai szerint a Huawei 5G mobilhálózatot építhet Magyarországon.

Röviden összefoglalva, a magyar kormány azóta is következetesen azon dolgozik, hogy a Huawei számára nyereséges és stabil környezetet biztosítson a magyarországi növekedéshez

– írja a kutató.

Ennek további megerősítése, hogy a kormány határozottan kijelentette, nem lát nemzetbiztonsági kockázatot a kínai cégben, és (más országokkal ellentétben) nem fogja kizárni a jövőbeni 5G tenderekből. Sőt, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egyszer még azt is mondta, hogy a Huawei elleni vád valójában a Nyugat képmutatása.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkDurvul a Huawei és a fejlett világ közötti sakkjátszmaSokszálú történet bontakozik ki a szemünk előtt, a kémkedéstől kezdve a lopáson keresztül a technológiai fölény megszerzéséig.

A Huawei értelemszerűen kedvezően fogadja a magyar hozzáállást, és erre abból is lehet következtetni, hogy a vállalat regionális vezetője egy interjúban külön kiemelte, mennyire baráti viszonyban vannak Magyarországgal, és ezen még javítani is szeretnének.

A kutató szerint a Huawei magyarországi felfutása nem csak gazdasági okokra vezethető vissza.

Végső soron a Huawei az Orbán-kormány keleti nyitásának egyfajta mintapéldánya, mert azt illusztrálja, hogy a külpolitika irányváltása az ország gazdasági érdekeit szolgálja

– írja a kutató.

Egy esetleges Huawei elleni fellépés a teljes keleti nyitás vízióját tenné tönkre. Másrészt a magyar kormány amúgy is zsigerből ellenáll minden nyugatról érkező kérésnek, mert azt olyan külföldi kísérletnek tartja, amely a magyar szuverenitást aláássa. Valószínűleg ebbe a kategóriába sorolják azt az amerikai nyomásgyakorlást is, hogy a Huawei-t szorítsák ki a magyar állami megrendelésekből.

A kutató szerint az olyan kisebb európai országoknak, mint Magyarország, számolnia kell az elkerülhetetlen hátrányaival annak, hogy az amerikai figyelmeztetéseket nem veszi figyelembe, és inkább a jobb kínai kapcsolatok felé fordul. Az Orbán-kormány eddigi politikája azonban egyértelmű: Magyarország a Huawei védőbástyája.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat 5G huawei keleti nyitás Kína Orbán-kormány Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Bucsky Péter
2025. március 27. 06:08 Közélet, Vállalat

Rejtélyes közvetítőnek is csurran-cseppen az ezermilliárdos orosz-magyar olajbizniszből

A magyarországi orosz olajimport számottevő része egy olyan közvetítő cégen keresztül érkezett, amely rendre Mol-közeli ügyletekben tűnt fel.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.