Miközben a felek elvileg az amerikai-kínai kereskedelmi háború lezárásán dolgoznak, Kína legfontosabb távközlési vállalata, a Huawei ellen két ügyben is vádat emeltek az Egyesült Államokban. Így pedig még nehezebb lesz lezárni a konfliktust, amelynek egyik legkényesebb pontja az amerikai szellemi tulajdonjogok megsértése.
A két vádemelés közül az egyik pont egy ilyen eset nyomán történt. Az amerikai ügyészek szerint a Huawei „összehangolt erőfeszítéseket” tett 2012-ben annak érdekében, hogy kulcsfontosságú információkat lopjon el a T-Mobile USA telefontesztelő robotjáról. A vádirat szerint a Huawei egyik mérnöke titokban fotókat készített a Tappy névre keresztelt robotról, lejegyezte a méreteit, sőt, még egy darabját is ellopta.
A T-Mobile mindezt nem hagyta annyiban, 2014-ben beperelte a Huawei-t és annak amerikai leányvállalatát. Három évvel később egy szövetségi bíróság úgy ítélte meg, hogy a kínai cég megszegte a T-Mobile-lal kötött titoktartási szerződést, és megsértette az amerikai cég tulajdonjogait.
Most a területileg illetékes ügyészség vádiratában azt írta, hogy a Huawei szándékosan félre akarta vezetni az amerikai igazságszolgáltatást, olyan jelentést készített ugyanis, amely szerint a cég vizsgálatot folytatott a szabályai ellen vétő alkalmazottakkal szemben. Vagyis azt mondta, hogy a dolgozók saját szakállukra kémkedtek. A seattle-i vádirat szerint azonban ez hazugság, a Huawei nagyon is tudatosan akarta megszerezni a versenytárs technológiáját, erre bónusszal is ösztönözte az alkalmazottait.
A másik, fajsúlyosabb ügy az Irán elleni amerikai szankciók állítólagos megsértéséhez kapcsolódik. Ezzel összefüggésben vették őrizetbe Kanadában a Huawei pénzügyi vezetőjét, az alapító lányát, akinek a kiadatását azóta már kérte is az Egyesült Államok.
A Brooklynban beterjesztett vádirat szerint a Huawei eltitkolta kapcsolatát az Iránban is működő, a hongkongi tőzsdén jegyzett Skycom Tech nevű céggel, amivel megsértette az amerikai törvényeket. A pénzügyi igazgatót azzal vádolják, hogy egy 2013. augusztusi, a vállalat banki partnerei számára tartott prezentációjában többször is hazudott ezzel kapcsolatban. Ezzel pedig pénzügyi és távközlési csalást követett el, plusz konspirált módon megsértette az Irán elleni szankciókat.
A Huawei tagadja, hogy bármelyik vétséget is elkövette volna, és a pénzügyi igazgatójának esetleges törvénysértéséről sincs tudomása. A kínai kormány ezúttal is hevesen reagált, azzal vádolva az Egyesült Államokat, hogy ilyen módon akarja megakadályozni a kínai technológiai vállalatok felemelkedését. A kínai külügyminisztérium felszólította Amerikát, hogy hagyjon fel a kínai vállalatok alaptalan megvádolásával, és vonja vissza a Huawei pénzügyi vezetője elleni kiadatási kérelmét.
Utóbbival kapcsolatban a Bloomberg azt írta, hogy Kanada nehezen tudná elkerülni az amerikai kérés teljesítését, hiszen az ellene felhozott vádak Kanadában is bűncselekménynek számítanak. A kiadatáshoz vezető folyamat ugyanakkor hónapokig elhúzódhat, és az óvadékkal szabadlábon lévő pénzügyi igazgatónak még számos lehetősége van a fellebbezésre.
Tech
Fontos