Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. január 11. 10:34 Vállalat

Tragikus tőzsdére lépéssel is lehet vagyonokat keresni

A telefonjairól idehaza is ismert Xiaomi a hongkongi tőzsde történetének legrosszabbul sikerült részvénykibocsátását hajtotta végre tavaly a 3 milliárd dollár feletti kategóriában, az azóta eltelt fél évben mintegy 30 százalékot esett az árfolyam. A zuhanás ezen a héten még gyorsult is, miután lejárt a részvényesek egy részére vonatkozó eladási korlátozás ideje.

Így is vannak azonban olyan befektetők, akik túlzás nélkül vagyonokat kerestek azzal, hogy bíztak a cég sikerében. Azokról van szó, akik a vállalat (akkor még természetesen tőzsdén kívüli) első tőkebevonásának keretében tettek pénzt a társaságba 2010 szeptembere és 2011 májusa között. Ők mindössze 1,95 hongkongi centért jutottak egy-egy részvényhez, amelyekből ekkor 4 milliárdot értékesítettek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNyolc év kellett a Xiaominak, hogy kis garázscégből tőzsdei vállalattá váljonA cég nem árul zsákbamacskát, viszont cserébe olyan telefont gyárt, amelyre az átlagfelhasználónak szüksége van.

Ha ezek a befektetők – miután lejárt az eladási moratórium – ezen a héten értékesítették részesedésüket, csillagászati haszonra tehettek szert. A Bloomberg cikke szerint a keddi záróárfolyammal számolva a nyereség 56 823 százalékos, de ha a péntekivel kalkulálunk, még akkor is 53 ezer százalékos*10,34 hongkongi dolláron zárta a hetet a részvény.

Nem lehet csodálkozni, ha sokan tényleg úgy döntöttek, hogy zsebre teszik a profitot. Az elemzők az utóbbi időben visszavágták a Xiaomi forgalmára és nyereségére adott előrejelzéseiket, mert várhatóan lassul a kínai telefonpiac bővülése, a verseny pedig erősödik.

A Xiaomié volt 2018 egyik legjobban várt részvénykibocsátása, előzetesen többen azzal kalkuláltak, hogy 100 milliárd amerikai dollárt is érhet a cég a tőzsdére lépés után. Ez nem jött össze, a júliusban elért 60 milliárdos csúcsról pedig mostanra 30 milliárd alá esett a cégérték.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkItt a vége: 1,5 milliárdnál több okostelefon nem kell egy évbenNem okostelefont vettek karácsonyra az emberek, mert azok túl drágának tűntek ahhoz képest, hogy mennyi újdonság volt bennük.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Hongkong tőzsde Xiaomi Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 11:54 Adat, Vállalat

Magyar olajellátás: „ha Al Caponéval üzletelsz, legyen B-terved”

Nagyobb a füstje, mint a lángja a Lukoil-ügynek: nem valószínű, hogy az orosz olajipari cég ukrajnai szankcionálása komoly gondokat okozna a hazai energiaellátásban.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.