Több mint nyolc év után távozik a Magyar Telekom menedzsmentjének egyik legfontosabb posztjáról Máthé Balázs jogi és társasági ügyekért felelős vezérigazgató-helyettes. Bár a pozíció megnevezése nem hangzik különösebben izgalmasan, mégis övé volt az egyik legfontosabb feladat a cégnél, a 2010-es évek eleje óta ugyanis Máthé tartotta a kapcsolatot a kormányzattal.
A vezérhelyettes leváltását egy ideje már tényként kezelik ágazati körökben, pedig a G7.hu értesülései szerint a folyamat nem volt teljesen zökkenő- és konfliktusmentes. Máthé távozása ugyanakkor lényegében valóban már nyáron eldőlt, és egyáltalán nem függetlenül a Magyar Telekom (MT) vezérigazgató-váltásától.
A cég élén ugyanis épp a nyár elején volt csere, miután némi meglepetésre, de saját kérésre távozott a 12 éve vezérigazgatóként dolgozó Christopher Mattheisen. Az új cégvezető Rékasi Tibor lett, aki korábban a számos állami megrendelést elnyerő T-Systems első embere volt, majd a teljes MT csoport lakossági szolgáltatásaiért felelt vezérhelyettesként. Rékasit nagyon agilis vezetőnek tartják, akinek nem mellesleg a kormányzati kapcsolatai sem rosszak, így vélhetően ezt az elég fontos feladatot is magánál tartaná.
Mattheisen idejében ez fel sem merült, az előző vezér ugyanis nem jött ki különösebben jól a hazai politikai elittel.
Így tulajdonképpen adottság volt, hogy a kabinettel nem közvetlenül ő tartja a kapcsolatot. Pedig különösen a Fidesz hatalomra kerülését követő években volt mit elsimítani, 2010-ben ugyanis az új kabinet páros lábbal szállt bele számos fontos ágazatba, köztük a távközlési szektorba is. A Magyar Telekom több új adót is kapott a nyakába, amelyek tízmilliárdokat vittek el a nyereségéből. Ebben az időszakban ment is az üzengetés a felek között, és nem abban a finom stílusban, ami az elmúlt éveket jellemzi.
A konfliktust tovább élezte az ekkor még az MT tulajdonában lévő origo.hu ügye. A függetlenül működő portál a 2010 és 2014 közötti kormányzati ciklus végére már nagyon komoly szálka volt a Fidesz vezető politikusainak szemében. Különösen azt a Lázár Jánost zavarta a lap működése, aki ekkor a kormányban még kifejezetten erős embernek számított, és akinek milliós külföldi útjai miatt pert indított a Miniszterelnökséggel szemben az origo.hu munkatársa.
A viszony annyira megromlott, hogy a német központból már 2013 tavaszán külön embert delegáltak a konfliktusok rendezésére. A magyar politikai életben otthonosan mozgó Kerstin Günther az elnöki pozíciót át is vette Mattheisentől, aki ugyan vezérigazgatóként továbbra is felügyelte az MT operatív működését, a kormányzati kapcsolatokkal már egyáltalán nem foglalkozott, az az új elnök feladata lett. Egészen pontosan az új elnöké, és – a menedzsment részéről – Máthé Balázsé. A 444.hu korábbi cikke szerint Máthé tárgyalt Lázár Jánossal is abban az időszakban, amikor a későbbi miniszter sokat panaszkodott az Origóra, és úgy tudjuk, Rogán Antallal is ő egyeztetett rendszeresen.
A kapcsolattartói változásokat követően a cég és a kabinet viszonya fokozatosan rendeződött.
A kormány és az MT 2014 elején stratégiai megállapodást kötött, amit az ilyen egyezségektől eltérően tartalommal is megtöltöttek: azt a célt tűzték ki, hogy 2018-ra minden háztartásba eljusson a nagysebességű szélessávú internet. Közben a kabinet, ha a korábbi ígéretekkel ellentétben az adókat nem is szüntette meg, tett gesztusokat a távközlési cégek, és különösen a Magyar Telekom irányába, aminek köszönhetően legalább nem emelkedett tovább a vállalat adóterhelése. Az abszolút fordulópont az volt, amikor az MT eladta az akkora kolonccá váló Origót annak a New Wave Media csoportnak, amit ma már Matolcsy György fia vezet.
A felek viszonya ma már kifejezetten békés, és a cég működését ismerő forrásaink szerint ebben komoly szerepe volt Máthé Balázsnak. A Telekom az elmúlt években is tett gesztusokat a kormány felé. Amikor az Orbán-Simicska háború miatt az összeomlás szélére került a veszprémi kézilabda, a távközlési vállalat lett a csapat főszponzora, évi százmilliókkal támogatva az együttest, és valószínűleg ennél is többet költenek a Ferencváros labdarúgócsapatára, amelynek szintén főtámogatói. Persze ezeket a megállapodásokat könnyen meg lehet indokolni piaci alapon, ugyanakkor az is egyértelmű, hogy vezető fideszes politikusoknak imponáló együttműködésekről van szó. Különösen igaz ez a Fradi esetében, ahol épp a közelmúltban terjesztették ki a szponzorációt olyan területekre is, amelyek esetében már kevésbé érvényesül az üzleti logika.
Máthé munkájára tehát nem lehetett panasz, Rékasi Tibor kinevezése azonban kicsit feleslegessé tette a szerepét. Az új vezér ugyanis szintén jó kapcsolatokat ápol kormányzati szereplőkkel, sőt, ha lehet még jobbat, mint a konfliktusos időkből érkező Máthé.
Ennek ellenére a feladatok átadása nem volt teljesen evidens, és állítólag ebben nem is volt teljes egyetértés a vállalat menedzsmentjében. Valószínűleg ennek lett az eredménye Máthé távozása, aminek elfogadtatása azonban szintén nem ment teljesen zökkenőmentesen. Egy ilyen szintű döntést ugyanis az anyacégnél, a Deutsche Telekomnál is jóvá kell hagyni, el kell magyarázni a németeknek, ez pedig nem sikerült elsőre. Kint először nem is bólintottak rá, ezért is húzódott el a bejelentés mostanáig.
Vállalat
Fontos