Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. július 16. 11:12 Pénz, Vállalat

Másodpercenként kell egy árucikket lehúzni az Aldiban

Annak ellenére, hogy viszonylag egyszerű a munka, nagyon stresszes – mondta a német Focus magazinnak egy neve elhallgatását kérő Aldi-alkalmazott. A hölgy 28 éve dolgozik a diszkontláncnál. Gyakornokként kezdte, majd végigjárta a különböző ranglétrákat, végül boltvezetőként dolgozott.

Erről a pozíciójáról mégis lemondott, és ma már csak heti 25 órában dolgozik az egyik müncheni Aldiban. Tapasztalatai így természetesen elsősorban az ottani viszonyokat tükrözik, de a nemzetközi diszkont láncokra jellemző, hogy működési elveik és az általuk támasztott követelmények szinte teljesen egységesek minden országban.

A stressz szintje nagyban függ a boltvezetőtől, aki nyomás alatt tartja az alkalmazottakat.

Elvárás, hogy a kasszások óránként 3400-3500 árucikk vonalkódját húzzák le a pénztárnál. Ez percenként 56-58 terméket jelent, vagyis másodpercenként kell egy árucikket leolvasnia a kasszásnak. A számítógép mindent rögzít. Nemcsak azt, hogy mennyi árut húztak le, de azt is, hogy hányszor kellett sztornózni vagy éppen javítani a pénztárosnak,  vagyis hányszor hibázott.

A diszkontláncoknál a vásárlókat is nyomás alá helyezik. Olyan rövid a pénztárnál lévő pult, hogy a vásárlóknak a kasszás mozdulataival együtt kell a táskába vagy a bevásárlókocsiba pakolniuk az árucikkeket. Ha kevesebben vannak az üzletben, akkor a pénztárak többségét bezárják, és a kasszából kiszállóknak az eladótérben kell pakolniuk.

Itt is szigorú szabályok vannak. Egy raklapnyi árut 15 percen belül kel a munkatársaknak a polcokra helyezniük. A boltvezetők itt is folyamatos nyomás alatt tartják az alkalmazottakat, hogy még gyorsabban dolgozzanak.

A diszkontláncok úgy működnek, hogy minél kevesebb alkalmazott minél több munkát végezzen, vagyis igen hatékonyan „hasznosítják” a rendelkezésre álló munkaerőt. A polcokra sok esetben dobozokban teszik ki az árut, ezzel is sok időt spórolnak. A vásárlók sem igénylik a szépen elhelyezett áruk látványát, hiszen azért mentek be a diszkontláncba, mert olcsón akarnak vásárolni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEz az igazi különbség a Lidl-Aldi-Penny és a CBA-Coop-Reál közöttKevesebb üzletük van, de azokban sokkal többet termelnek a diszkontok. Hiába a kormányzati hátszél, ez nem jó hír a magyar láncoknak.

Érdekesség, hogy az Aldi néhány éve elmozdult a prémium kategória felé. Ennek hatására nagyobb jövedelemmel rendelkező vásárlók is betérnek a boltba. A Focusnak nyilatkozó Aldi-alkalmazottnak leginkább velük gyűlt meg a baja. „A »bio-anyák« óriási terepjárókkal érkeznek, és miután megtömték a kosarukat biotermékekkel, felháborodva teszik szóvá, hogy nincs elég hely pakolni a pénztárnál. Egyébként az Aldi-vásárlók többsége kedves” – mondta az alkalmazott.

Szerinte aki diszkont üzletbe jár, már hozzászokott ahhoz, hogy ha jó minőségű terméket szeretne vásárolni olcsón és gyorsan, akkor némi kompromisszumkészségre van szükség.

Azt is elmondta, hogy bár kemény elvárások vannak, azért a cégnél odafigyelnek az idősebb emberekre is. Ha valaki nem tud olyan gyorsan pakolni, mint ahogy a kasszás olvassa le a termékek vonalkódját, akkor természetesen lassíthat a pénztáros. „Ellenkező esetben már rég munkahelyet váltottam volna” – tette hozzá az Aldi munkatársa.

Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a kiskereskedelmi átlagkeresethez képest a diszkontláncoknál dolgozók magasabb bért kapnak. Igaz, ezért keményen meg is kell dolgozniuk – nemcsak Németországban vagy Ausztriában, hanem természetesen Magyarországon is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOsztrák szintű fizetést kapnak az Aldi boltvezetőiKis kompromisszumokkal, de igaz, hogy egy magyar boltvezető közel annyit vásárolhat a fizetéséből itthon, mint kollégája Ausztriában.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat Aldi diszkont stressz Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Kiss Péter
2024. július 21. 04:56 Pénz

Mire számíthatnak a szárnyalás után a befektetők a második félévben?

Meglepően jó eredményeket hozott az első félév a tőkepiacokon, most érdemes megnézni, hogy mi várható az év második félévében.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.