Ha az uniós földgázkitermelésről volt szó, az ukrajnai háború kitörése előtt szinte kizárólag annak csökkenéséről, mezők kimerüléséről, bezárásáról lehetett hallani. Az orosz agresszió azonban ezt is megváltoztatta, és most már abban a Németországban sem tabu új gázmezők termelésbe állítása, ahol a zöldpárt a kormánykoalíció egyik tagja.
A Bloomberg a napokban írt arról, hogy az Északi-tengeren hamarosan egy közös német-holland gázkitermelési projektet engedélyezhet Hollandia, valamint az érintett német tartomány, Alsó-Szászország parlamentje. Igaz, az engedélyeztetési eljárás csak ezt követően indul, és ha minden a tervek szerint halad, 2024-ben kezdődhet el a fúrás. A várakozások szerint a mező évi 4 milliárd köbméter gázt ad majd. Összehasonlításképpen, ez a magyar lakossági gázfogyasztás éves mértékének megfelelő mennyiség.
A még tavaly elfogadott német kormányprogram szerint egyébként a kabinet nem támogatja az új gázkitermelést az Északi-tengeren, de a döntést az érintett tartományokra hagyta. A gázmezőhöz közel fekvő szigeteken élők ellenzik a fúrásokat a környezeti hatásoktól tartva, de valószínűleg nem tudják megakasztani a folyamatot.
Több más uniós tagállamhoz hasonlóan Németország számára is az orosz gázról való leválás a legnehezebb. Miközben az orosz szén importját már betiltotta az EU, az olajembargót pedig lassan csak Magyarország ellenzi határozottan, a földgáznál német szempontból már az is eredmény, hogy az orosz import arányát a tavalyi több mint 50 százalékról 35-re szorították le.
A szándék azonban megvan a teljes kiváltására, ezt szolgálja az a tegnapi bejelentés is, hogy a cseppfolyósított földgáz (LNG) importjának növelése érdekében Németország négy vízen lebegő LNG-teminált bérel. Ezek együttes kapacitása évente 20 milliárd köbméter, ami a német gázfelhasználás körülbelül ötöde. Ez egyébként szintén nagy váltás, ugyanis míg Németország szomszédai több (fix) LNG-terminált is létesítettek, a német kormányok elutasították ezt a technológiát, mindent a vezetékes szállításra és így az orosz függőségre tettek fel.
Hollandia kedvezőbb helyzetben van, a tervek szerint év végére megszünteti az orosz gáz importját. Bár az ország korábban Európa egyik legjelentősebb gázkitermelője volt, a groningeni mezők kimerülése és az általuk okozott földmozgások miatt az utóbbi években gyors ütemben csökkent a felhozatal.
Tech
Fontos