A német Auto Motor Sport magazin augusztus végén adta hírül, hogy értesülései szerint a Volkswagen 2023-tól fokozatosan kivezeti a manuális váltókat a kínálatából. A gyártó cikkünk megjelenéséig nem kommentálta a hírt, és így még azt sem tudni, hogy – amennyiben helytálló az értesülés -, akkor a csoport minden márkájára (Audi, Skoda, SEAT, stb.) vonatkozik-e a terv. A főegységek fejlesztése és gyártása azonban általában közös a hasonló nagy autóipari csoportoknál.
A VW egyébként a Tiguan és a Passat modellekkel kezdi az automata váltók kizárólagosságát, és 2030-tól már egyetlen manuális váltót sem épít be. Ez azonban logikus, hiszen összhangban van azzal, hogy ekkor (vagy legkésőbb 2033-ban) már csak elektromos hajtású autók lesznek a kínálatában.
A Mercedesnél is hallani hasonló törekvésről, bár náluk már most is 85 százalékos az automata váltós értékesítés aránya. Míg azonban a Mercedes jellemzően nagyobb osztályú autókat ad el, az Európában minden negyedik új autót értékesítő Volkswagen-csoport lépésével a kis- és középkategóriában is eltűnhetnek a manuális váltók.
Az alábbi ábrán az látható, hogy Európában az autók hány százalékát értékesítik automata váltóval, kategóriák szerint. A luxus és a felső-közép kategóriában 2019-re az automata váltó már 100 százalékra emelkedett, és csak a mini-, illetve a kis autóknál nem lépte át az 50 százalékot. A piaci trend tehát eleve az automata váltók felé mutat.
Mindez azonban környezetvédelmi szempontból aggályos, mert
Az automaták térnyerését az utóbbi időben az segítette, hogy egye nehezebb és nagyobb autókat keresnek a vásárlók. A nehéz autók dinamikus mozgatása egyre fogósabb mérnöki feladat, a több tonnás városi terepjárók (az elmúlt években taroló SUV modellek) személyautós vezetési élményében például fontos szerepe van az automata váltónak, de a hibridek térnyerése is az automaták terjedését erősíti.
Az Európai Unió számos előírást vezetett be az autók kibocsátásának csökkentésére, de a váltókkal kapcsolatban nincsenek elvárásai (vélhetően azért, mert az elektromos hajtásra való áttérés megszünteti a kérdést). Bár 2030 után már aligha fognak belsőégésű motorral ellátott új autót forgalomba helyezni az EU-ban, az előttünk álló közel egy évtizedben így az a helyzet állt elő, hogy a benzines és dízeles autók a szennyezőbb irányba fognak lépni, amennyiben az automaták fejlesztésével ki nem küszöbölik a két megoldás közötti jelenlegi különbséget.
A károsanyag-kibocsátás különbségekről egyébként nagyon nehéz adatokat találni, de például a litván közúti közlekedési hivatal (CSSD) a honlapján közzéteszi ezeket. Ebből az látható, hogy például az említett Volkswagen autói – ugyanolyan motorok mellett – automata váltóval átlagosan 6,4 százalékkal több káros anyagot bocsátanak ki benzines motorokkal, és 3,3 százalékkal többet dízelmotorokkal.
Az Egyesült Királyságban forgalmazott személyautóknál is elérhető a márka és típus szerinti adatbázis, az egyes hajtások és motorkonstrukciók szerinti károsanyag-kibocsátás. A gyártóknak elvileg ide kellene feltölteni az adataikat, a Volkswagen csoportnál azonban ez hiányzik.
Azonos modelleknél az automata váltók a jelenlegi technológia mellett átlagosan 4,4 százalékkal magasabb szén-dioxid kibocsátást eredményeznek, mint a manuális váltók.
Az árakban is van különbség, egy konkrét volkswagenes példával élve: a Golf 8-as 1.5 TSI modellje hagyományos váltóval 23 740 euróba kerül Németországban, míg automatával 25 740 euróba. Ez épp 2 000 eurós, azaz 8,5 százalékos árkülönbség, az úgynevezett WLTP módszer szerint meghatározott károsanyag kibocsátásban pedig a hagyományos modell 148-135, míg az automata váltós 153-142 gramm szén-dioxidot bocsát ki egy kilométer megtétele alatt.
A manuális váltónál természetesen sok múlik a sofőr vezetési stílusán, vagyis el lehet érni a teszteken mért fogyasztásnál jóval jobb és rosszabb fogyasztást is, az automata váltóknál ez a lehetőség kevésbé áll fenn. A tudományos igényű munkák is az automata váltós autók nagyobb szennyezését hozzák ki eredménynek.
A Volkswagen csoport Európában kínált autóinak átlagos szén-dioxid kibocsátása 2020-ban 136 gramm/km volt az EEA adatbázisa szerint, az automata váltók arányát pedig az ICCT civil szervezet 2020-as éves jelentéséből lehet kiolvasni: az új autóknál 47 százalék volt.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatbázisából az látható, hogy a 2020-ban eladott, a Volkswagen csoporthoz számított márkák esetében az eladott autók 56 százaléka volt benzines, 31 százaléka dízel, a maradék 13 százaléka pedig elektromos és hibrid, illetve más alternatív hajtású. Tehát az autók 87 százalékánál még mindig választani lehetett, hogy automata vagy manuális váltót kérnek a vevők.
Az alap forgalmi adatokra támaszkodva számításaink szerint a Volkswagen csoport a következő időszakban évente 1,5 millió autót adhat el manuális váltó helyett automatával,*Az ACEA adatai szerint a Volkswagen csoport Európában 1,7 millió autót értékesíttetett 2021 első felében, ebből kiindulva számítottuk ki a várható éves eladást. és ha a Golfnál mért 2 ezer eurós ártöbbletet érvényesíteni tudja, akkor évi 3 milliárd euróval nőhet a bevétele. Ezzel a feltételezéssel persze vigyázni kell, hiszen nem látjuk a manuális és automata váltók alkalmazása mögötti költségszerkezetet, azaz nem tudunk következtetni a lépés mögött rejlő esetleges nagyobb haszonra, illetve azt sem tudjuk előre jelezni, hogy a piac hogyan alakul majd, vagyis a vásárlók hajlandóak-e elfogadni és megfizetni a jelenlegi magasabb árszintet.
Számításaink szerint mindenesetre 4,4 százalékos átlagos többletkibocsátást feltételezve a Volkswagen csoport eladott autóinak átlagos, WLTP szerinti kibocsátása kilométerenként 136 gramm szén-dioxidról 139-re növekedhet. Ha emellett még az a jelenlegi arány is megmarad, hogy minden negyedik Európában eladott autó a csoporthoz kapcsolódik, továbbá minden más feltétel is változatlan lesz, akkor
az európai autók átlagos szén-dioxid kibocsátását 0,6 százalékkal növelheti a VW manuális váltók kivezetése.
A Volkswagen egyébként egy 2019-es sajtóközleményben még azzal büszkélkedett, hogy az új fejlesztésű manuális váltóival kilométerenként akár 5 grammal is csökkenhet a szén-dioxid kibocsátás. A vállalat szerint azonban azért van szükség új típusú váltókra, mert a vevők az egyre nehezebb SUV-okat keresik, és a nagyobb kerekek miatt a váltókra is sokkal nagyobb terhelés helyeződik. A problémát tehát csak azzal tudnák megoldani, ha nem gyártanának egyre nehezebb autókat – ami természetesen egy erősen hipotetikus gondolat, ha megnézzük az utóbbi évek keresleti trendjeit és autós divathullámait.
Amint azt korábban bemutattuk, a német autóipar sikeresen lobbizott azért, hogy a nehezebb autók okozta többlet szennyezést egyéb környezetbarát intézkedésekért kapott szuperkreditekkel tudják csökkenteni a gyártók – és ez a rendszer jól illeszkedik többek között a Volkswagen csoport említett e-autós terveihez is.
Tech
Fontos