Hírlevél feliratkozás
Avatar
2021. július 22. 11:29 Tech

Drágulnak az okostelefonok, mert a gyártóikat is elérte a chiphiány

Stabilabb beszállítói kapcsolataiknak köszönhetően az okostelefonok gyártói elég sokáig megúszták komolyabb gond nélkül a globális chiphiányt, amely rengeteg vállalat életét keseríti meg egyebek mellett az autók, a személyi számítógépek vagy az elektronikus háztartási eszközök előállítói közül. Mostanra azonban náluk is elfogytak a korábban lekötött készletek, így egyre több cég kénytelen visszafogni a termelését, és az árak is emelkedni kezdtek.

Félvezetők nélkül nem működne egyetlen termék sem, amely az elmúlt 5-10 évben készült, és áram működteti. Egy modern autóban akár 3 ezer chip is lehet, de nemcsak a kocsikban vagy számítógépekben fontosak a félvezetők. A hűtőktől a vízszűrőkön keresztül a digitális mérlegekig olyan termékek gyártóinak is problémát okozott ez a válság, amelyekről nem feltétlenül gondolnánk, hogy szükségesek hozzá félvezetők. A problémát fokozza, hogy magukon a termékeken kívül a megtervezésüknél és legyártásuknál használt berendezésekhez is szükség van chipekhez.

Szakértők nem is várják már idén a probléma enyhülését, egyrészt a továbbra is hatalmas igények, másrészt a chipgyártás monopolisztikus szerkezete, harmadrészt az előállítás extrém körülményessége miatt. A világ legnagyobb chipgyártója, a tajvani TSMC a világ félvezetőgyártásának több mint felét végzi, a második legnagyobb szereplő, a Samsung piaci részaránya nem éri el a 17 százalékot. Így a chiphiánnyal küzdő cégek nem nagyon tudnak kihez fordulni, miközben a piacra való belépés csillagászati költségekkel járna, arról nem is beszélve, hogy az évtizedek óta innováló vetélytársakhoz felzárkózni közel lehetetlen feladat lenne. Ráadásul normális esetben a chipgyártás nem is egy túl nagy nyereségtartalmú tevékenység.

A nagy okostelefon-gyártók eddig azért úszták meg a más ágazatokban már az év elején jelentkező problémákat, mert a kulcsfontosságú alkatrészeket fél évvel hamarabb rendelik meg a szükségesnél, tartalékot képezve. Ezek az időben lekötött készletek azonban már elfogytak, és ez egyre jobban tetten érhető a vállalatok számain és bejelentésein.

A világ legnagyobb okostelefon-gyártója, a Samsung esetében például várhatóan 20 százalékos visszaesést mutatnak majd a második negyedéves értékesítési adatok, míg a Google új telefonja, a Pixel 5a csak az Egyesült Államokban és Japánban lesz elérhető, pedig az elődjét szélesebb körben értékesítették. A Xiaomi egyik készülékét az előre bejelentettnél csak később kezdte el forgalmazni Indiában, egy másik árát pedig nem sokkal a piacra dobása után már meg is emelte.

De ez az eset egyáltalán nem egyedi, az okostelefonok drágulása globális jelenség, az idei második negyedében 5 százalékkal nőttek a készülékek nagykereskedelmi árai, míg a korábbi években csak 2 százalékos emelkedés volt jellemző.

A chiphiány az új készülékek felhozatalán is látszik: míg a tavalyi első félévben 370 új készüléket mutattak be a gyártók, az idei első hat hónap során csak 310-et. A probléma minden bizonnyal az ágazat egész évére rányomja majd a bélyegét. Míg az első negyedévben világszerte 20 százalékkal több okostelefont adtak el, mint tavaly – 2019 első három hónapjához képest pedig 4 százalék a plusz –, a Wall Street Journal cikkében idézett elemzőcég szerint a második félévben csak 1,3 százalék lesz a növekedés, jórészt a gyártási problémák miatt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyar gyárakat is megbénítanak a délkelet-ázsiai járványgócokA texasi fagy és egy tokiói tűz után a délkelet-ázsiai Covid-gócpontok okoznak fennakadásokat az autóiparban és az elektronikai gyártásban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech chiphiány mikrochip okostelefon okostelefonok Samsung Xiaomi Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bucsky Péter
2024. március 28. 12:41 Támogatói tartalom, Tech

Hidrogén-rásegítéses elektromos autóbuszokkal hatékonyabban zöldíthető a hazai buszállomány

Még keresik az ideális alternatív megoldást a buszüzemeltetők, de a Mercedes-Benz hidrogénes megoldása költséghatékony működésével áttörést hozhat a fenntartható közösségi közlekedésben.

Pintér Róbert
2024. március 15. 04:36 Tech, Világ

Már most is nyomasztó a totális megfigyelőrendszer Kínában, de lesz ez még rosszabb

Az új technológiák lehetővé teszik egy digitális szörnyállam létrejöttét, Kína egyre inkább annak intő példája, hogyan ne akarjunk társadalmat építeni.

Fontos

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.