Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2021. április 9. 14:47 Tech

Nincs elég kínai munkás Kínában, a fiatalok már ott sem akarnak gyárakban robotolni

A demográfiai változások és a gazdasági fejlődés, illetve az életszínvonal emelkedésének együttes hatásaként eljutottunk annak a korszaknak a küszöbére, amikor a fejlett világból nézve olcsó kínai munkások mítosza elkezd szertefoszlani. A CNBC ma hosszas összefoglalóban mutatja be azt, amire régebben még aligha számíthattunk: Kínában egyre nehezebb gyári munkásokat találni.

Ahogy írják, a hivatalos adatok szerint a munkaképes kínai népesség az elmúlt 10 évben 5 millió fővel csökkent, mert a gyerekvállalási hajlandóság (a fejlett országokban már régóta tapasztalt mintát átvéve) folyamatosan csökken. A kevesebb munkás értelemszerűen magasabb bérekhez vezet, de ennél is fontosabb jelenségnek látszik, hogy a fiatal kínaiak már nem úgy képzelik el a jövőjüket, hogy egész életükben egy szalag mellett dolgoznak.

Úgy tűnik tehát, hogy Kína is vastagon elérkezett oda, ahol a fejlett világ nyugati része tart: munkaerő híján minél gyorsabban automatizálnia kell a termelést. A cikkben megszólaló szakértők szerint csak a technológiai értelemben vett okos ipari termelési megoldások elterjesztésével lehet elérni azt, hogy az ország versenyképesen alacsony szinten tartsa a gyártási költségeket.

Az automatizációt a járvány okozta gazdasági változások miatt fel kellett gyorsítani, és ennek hatására a kékgalléros munkakörök aránya ma már erősen csökken. Helyettük sokkal inkább képzettebb munkaerőre van szükség, olyanokra, akik a digitalizált, robotizált gyártósorokat működtetni képesek.

Ezzel pedig a gyári munkák nagy részénél értelmét veszti a “fizikai munkás” meghatározása, mert az új feladatokhoz nem kell feltétlenül jó fizikum. Ez megnyitja az utat az idősebb munkások felvételéhez, hiszen ha valaki képes megtanulni a gépek kezelését, annak nem kell feltétlenül fiatalnak lennie.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech digitalizáció fiatalok gyár ipar Kína munkás robotok Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2024. szeptember 27. 04:52 Tech, Világ

Mire jó az energiacímke, ha ekkora káosz van mögötte?

Itt egy A kategóriás mosógép, ajánlunk hozzá egy A+++-20%-os szárítót, tévéből viszont a G kategóriás a legújabb. Érthető? Nem csoda, ha nem, és erről nem a fogyasztók tehetnek.

Vermes Nikolett
2024. szeptember 1. 04:50 Élet, Tech

Kapzsi fiatalokat, hiszékeny időseket és céges profikat is csőbe húznak az online csalók

Egyre kifinomultabban és gyorsabban dolgoznak az online pénzügyi csalók; ha túl jó egy ajánlat ahhoz, hogy igaz legyen, akkor az átverés.

Torontáli Zoltán
2024. augusztus 30. 05:10 Közélet, Tech

Nyolc eltékozolt év után vége a személyi igazolványhoz járó e-aláírásnak

Túl bonyolult volt igényelni, nem segítették a terjedését, értelmetlenné is vált, és most más jön helyette.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. október 7. 04:34 Pénz, Vállalat

Valódi pénzgyárat indíthatott volna be a magyar vállalkozó hamis brazil kötvénye

Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.

Török Zoltán
2024. október 6. 05:39 Világ

Van már akkora bajban Európa, hogy Egyesült Államok legyen belőle?

A Draghi-jelentés jó látleletet nyújt az EU gazdasági kihívásairól, de erősen kérdéses, hogy érdemes és lehetséges-e a központosítás felé elmozdulni.

Stubnya Bence
2024. október 5. 14:59 Közélet, Pénz

A Pénzügyminisztérium szerint kacsa a Nők 43+ról szóló hír, marad a Nők 40

Megjelent a hír, hogy 2025-től Nők 43+ lesz a Nők 40 helyett, és az OECD is javasolt a szigorítást, de a kormány nem tervez ilyesmit.