Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2021. április 9. 14:47 Tech

Nincs elég kínai munkás Kínában, a fiatalok már ott sem akarnak gyárakban robotolni

A demográfiai változások és a gazdasági fejlődés, illetve az életszínvonal emelkedésének együttes hatásaként eljutottunk annak a korszaknak a küszöbére, amikor a fejlett világból nézve olcsó kínai munkások mítosza elkezd szertefoszlani. A CNBC ma hosszas összefoglalóban mutatja be azt, amire régebben még aligha számíthattunk: Kínában egyre nehezebb gyári munkásokat találni.

Ahogy írják, a hivatalos adatok szerint a munkaképes kínai népesség az elmúlt 10 évben 5 millió fővel csökkent, mert a gyerekvállalási hajlandóság (a fejlett országokban már régóta tapasztalt mintát átvéve) folyamatosan csökken. A kevesebb munkás értelemszerűen magasabb bérekhez vezet, de ennél is fontosabb jelenségnek látszik, hogy a fiatal kínaiak már nem úgy képzelik el a jövőjüket, hogy egész életükben egy szalag mellett dolgoznak.

Úgy tűnik tehát, hogy Kína is vastagon elérkezett oda, ahol a fejlett világ nyugati része tart: munkaerő híján minél gyorsabban automatizálnia kell a termelést. A cikkben megszólaló szakértők szerint csak a technológiai értelemben vett okos ipari termelési megoldások elterjesztésével lehet elérni azt, hogy az ország versenyképesen alacsony szinten tartsa a gyártási költségeket.

Az automatizációt a járvány okozta gazdasági változások miatt fel kellett gyorsítani, és ennek hatására a kékgalléros munkakörök aránya ma már erősen csökken. Helyettük sokkal inkább képzettebb munkaerőre van szükség, olyanokra, akik a digitalizált, robotizált gyártósorokat működtetni képesek.

Ezzel pedig a gyári munkák nagy részénél értelmét veszti a “fizikai munkás” meghatározása, mert az új feladatokhoz nem kell feltétlenül jó fizikum. Ez megnyitja az utat az idősebb munkások felvételéhez, hiszen ha valaki képes megtanulni a gépek kezelését, annak nem kell feltétlenül fiatalnak lennie.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech digitalizáció fiatalok gyár ipar Kína munkás robotok Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Váczi István
2023. november 24. 09:19 Tech, Vállalat

Sokkal olcsóbbá válhatnak az e-autók a következő pár évben

A Goldman Sachs kutatói szerint két év múlva már azonos költségszintre kerülnek az elektromos autók a benzinesekkel és a dízelekkel.

Torontáli Zoltán
2023. november 23. 12:17 Közélet, Tech

Nem volt életszerűen kitalálva a napelemes támogatási program, máris módosítják

A jelek szerint a szakmának sikerült meggyőznie a minisztériumot, hogy a piaci körülményeknek megfelelően alakítsa a feltételeket.

Torontáli Zoltán
2023. november 23. 04:37 Élet, Tech

Később szabadulunk meg a bolti papírnyugtától, de kapunk több hasznos funkciót

Jövő július volt a terv, az adótörvény módosításában azonban már 2025 szerepel, de legalább megágyaztak az okos megoldások lehetőségének is.

Fontos

Pálos Máté
2023. december 5. 11:43 Közélet

A TikTokot nem tudja betiltani a kormány, úgyhogy a telefonokat tiltaná ki az osztálytermekből

Legutóbb Nagy-Britanniában léptek az egységes tiltás irányában, de Németországban például az iskolák saját hatásköre a kérdés. Most talán fordulat készül a magyar szabályozásban.

Debreczeni Anna
2023. december 5. 08:48 Élet, Támogatói tartalom

Csaknem egyhavi nettó átlagkeresetet költünk magánegészségügyi ellátásra évente, pedig volna olcsóbb megoldás

Magyarországon csak a lakosság 12 százaléka rendelkezik magán egészségbiztosítással.

Avatar
2023. december 4. 16:22 Közélet

Az MVM innovációja miatt ugrott meg az átalányt fizető gázfogyasztók számlája

Számos átalány fizetést/egyenletes részszámlázást választó háztartás nem érti, miért kaptak kiugró összegű számlákat a 2023-24 első hónapjaiban, miközben várható fogyasztásuk, a számláikban szereplő átalány mennyisége nem nő, esetleg még csökken is.