Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2021. április 9. 14:47 Tech

Nincs elég kínai munkás Kínában, a fiatalok már ott sem akarnak gyárakban robotolni

A demográfiai változások és a gazdasági fejlődés, illetve az életszínvonal emelkedésének együttes hatásaként eljutottunk annak a korszaknak a küszöbére, amikor a fejlett világból nézve olcsó kínai munkások mítosza elkezd szertefoszlani. A CNBC ma hosszas összefoglalóban mutatja be azt, amire régebben még aligha számíthattunk: Kínában egyre nehezebb gyári munkásokat találni.

Ahogy írják, a hivatalos adatok szerint a munkaképes kínai népesség az elmúlt 10 évben 5 millió fővel csökkent, mert a gyerekvállalási hajlandóság (a fejlett országokban már régóta tapasztalt mintát átvéve) folyamatosan csökken. A kevesebb munkás értelemszerűen magasabb bérekhez vezet, de ennél is fontosabb jelenségnek látszik, hogy a fiatal kínaiak már nem úgy képzelik el a jövőjüket, hogy egész életükben egy szalag mellett dolgoznak.

Úgy tűnik tehát, hogy Kína is vastagon elérkezett oda, ahol a fejlett világ nyugati része tart: munkaerő híján minél gyorsabban automatizálnia kell a termelést. A cikkben megszólaló szakértők szerint csak a technológiai értelemben vett okos ipari termelési megoldások elterjesztésével lehet elérni azt, hogy az ország versenyképesen alacsony szinten tartsa a gyártási költségeket.

Az automatizációt a járvány okozta gazdasági változások miatt fel kellett gyorsítani, és ennek hatására a kékgalléros munkakörök aránya ma már erősen csökken. Helyettük sokkal inkább képzettebb munkaerőre van szükség, olyanokra, akik a digitalizált, robotizált gyártósorokat működtetni képesek.

Ezzel pedig a gyári munkák nagy részénél értelmét veszti a “fizikai munkás” meghatározása, mert az új feladatokhoz nem kell feltétlenül jó fizikum. Ez megnyitja az utat az idősebb munkások felvételéhez, hiszen ha valaki képes megtanulni a gépek kezelését, annak nem kell feltétlenül fiatalnak lennie.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech digitalizáció fiatalok gyár ipar Kína munkás robotok Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Vermes Nikolett
2025. április 20. 06:48 Élet, Tech

Az online csalók kedvencei a férfiak lettek

Egy friss magyar kutatás szerint másfél év alatt megduplázódott a károsult férfiak aránya, akik a hamis biztonságérzetük miatt sebezhetőbbek, mint a nők. 

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 15:24 Világ

A magyar kormány kivár, a lengyelek tovább fegyverkeznek az uniós pénzügyi engedéllyel

Már eddig is ők költötték a legtöbbet a hadseregre a NATO-tagállamok közül gazdaságarányosan, de ezt kevésnek látják az orosz fenyegetés árnyékában.

Elek Péter
2025. április 25. 13:12 Világ

Lehet logika Trump viselkedésében, de megéri?

Meglepő, túlzott és közgazdaságilag nehezen indokolható az elnök vámpolitikája, de az legalább már látszik, hogy a célkeresztben elsősorban Kína van.

Torontáli Zoltán
2025. április 25. 06:07 Közélet, Vállalat

Kevesebb pénzt adna a kormány a Demján Sándor Program nyertes cégeinek

Az 1+1-nevű részt az utolsó pillanatban 1,25+0,75-re módosíthatják, így a nyertes pályázóknak nem adnának annyi támogatást, amennyit ígértek.