Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. január 20. 10:10 Tech

Sosem költött még a világ annyit az energiaátmenetre, mint tavaly

Minden korábbinál többet, 501,3 milliárd dollárt költött a világ megújuló energetikai beruházásokra, elektromos autókra és más olyan technológiákra, amelyek a fosszilis energiaforrásoktól történő elszakadást segítik.

Ez 9 százalékkal több a 2019-es értéknél, ami egyrészt figyelemre méltó a koronavírus-járvány évében, másrészt még így sem elegendő ahhoz, hogy reálissá tegye a párizsi klímaegyezmény célját, a felmelegedés 1,5-2 fokra korlátozását az iparosodás előtti időszakhoz képest.

Európa eltökéltségére ezúttal nem lehet panasz, leginkább az itteni 52 százalékos növekedésnek köszönhető, hogy globálisan is pozitív a mutató. Az Egyesült Államokban ugyanis tavaly 20, Kínában 12 százalékkal csökkentek ezek a költések az adatokat összesítő BloombergNEF szerint.

Ha csak kifejezetten a megújuló energiaforrásokra költött összegeket nézzük, akkor 2 százalékos a globális növekedés. A napenergia bővülése rekordot döntött, és tengeri szélerőműparkok létesítésére is 56 százalékkal többet költöttek, mint 2019-ben, 50 milliárd dollárt. A fejlesztőket a csökkenő költségek is segítették, így 132 gigawatt nap- és 73 gigawatt szélerőmű-kapacitást helyeztek üzembe, ami szintén rekord.

Emellett a közlekedés elektromos alapokra helyezésébe is sok forrás áramlott, Európában 64,7 milliárd dollár, amivel a kontinens először előzte meg Ázsiát ebben a tekintetben. Kína itt is visszavett a tempóból, a 45,3 milliárd dollárnyi beruházás a legkevesebb 2016 óta. Az elektromos autók gyártói nagyon könnyen juthattak forráshoz a tőkepiacokon: tavaly 24,5 milliárd dollárt vontak be a tőzsdén keresztül, míg 2019-ben csak 1,9 milliárd volt ez az összeg.

A szénleválasztási és –tárolási technológiára 3 milliárd dollár jutott tavaly, ami háromszoros növekedés. Ez nagyrészt egyetlen döntésnek köszönhető: a norvég kormány jóváhagyta azt a projektet, amelynek keretében az Északi-tenger alatt tárolnának rengeteg szénmolekulát, hogy ne kerüljön a légkörbe, fokozva a felmelegedést.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA technológia, amit ha nem fejlesztünk ki, akkor befellegzettHa meg tudnánk akadályozni, hogy a szén a légkörbe jusson, tovább használhatnánk a fosszilis üzemanyagokat. Dolgoznak is sokan a nyerő módszeren.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech beruházások elektromos autók megújuló energia Párizsi Egyezmény Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Váczi István
2023. május 30. 10:02 Tech, Világ

Teljesen eltűnt a szem elől az ukrajnai háború első sztárfegyvere

Ha egyetlen fegyvert kellene kiemelni az ukrajnai háború első heteiből, az egészen biztosan a Bayraktar TB2-es drón lenne. De miért áldozott le a dicsősége?

Pintér Róbert
2023. május 29. 13:17 Tech

Négy tanács ahhoz, hogy ne vegye el a munkánkat a mesterséges intelligencia

Az autóval sem akarunk versenyt futni, ebben az esetben is az visz előre, ha azt tanuljuk meg, hogy hogyan tudjuk jól irányítani az új technológiát.

Váczi István
2023. május 22. 11:43 Tech, Világ

Százéves sufnifegyverrel megtoldva lettek még veszélyesebbek az orosz katonákra vadászó drónok

Zajlik a védő és a támadó közötti fegyverkezési verseny az ukrajnai lövészárkok fölött.

Fontos

Stubnya Bence
2023. június 8. 11:53 Adat

Májusban újra lassult az infláció, reális az év végi egyszámjegyű adat

2020 novemberében volt utoljára olyan, mint idén májusban: az előző hónaphoz képest csökkentek az árak.

Mészáros R. Tamás
2023. június 8. 04:34 Világ

Kína még nem, Tajvan és Dél-Korea már megszenvedte a csipháborút

A folyamatok megmutatják az amerika-kína csipháború korlátjait is.

Torontáli Zoltán
2023. június 7. 04:34 Adat, Élet

Ha úgy vásárolsz, mint mi, akkor február óta 1800 forintot foghattál egy nagy bevásárláson

Nem tudjuk, meddig megy ez, de megint jóval olcsóbb lett a kosarunk értéke, az inflációt most már csak 27,4 százalékosnak mértük.