Több mint 600 állásajánlat ugrik fel a legnagyobb munkakereső portálon az SAP kulcsszóra szűrve, számos pozíció betöltéséhez szükséges vagy ajánlott a német cég üzleti szoftverei egyik megoldásának ismerete. Nem csak könyvelőkről van szó, egy raktáros-targoncás állásra jelentkezve is előny, ha valaki már dolgozott SAP-ban.
A német gyökerű üzleti szoftverszolgáltató már két évtizede jelen van Magyarországon, azóta közel 1200 alkalmazottat foglalkoztat, és megoldásai beépültek az iparágak nagy részébe. Nem elég, hogy kilőtt a felhőalapú szolgáltatások piaca az utóbbi években, amiből ők is jól profitáltak, eljött a több száz magyar cég által használt vállalatirányítási rendszerének új generációsra cserélésének az ideje, ami nem kevés időt, pénzt és energiát kíván a szintet lépni kívánó ügyfeleiktől. Mivel a hazai üzleti szoftverpiacon 58 százalékos részesedéssel bírnak, és tulajdonképp egyedül tudnak ekkora választékban lokalizált (azaz magyar nyelvű és a hazai jogszabályoknak megfelelő) üzleti szoftvert szállítani, nem igazán tartanak attól, hogy a várhatóan borsos áru generációváltás miatt elpártolnának tőlük az ügyfeleik. A tavalyi éves eredményeket bemutató sajtótájékoztatón Pintér Szabolcs ügyvezető igazgató nem is emlékezett olyan esetre az utóbbi több mint tíz évből, amikor egy nagyvállalati ügyfelük az SAP-ról másik szállítóra váltott volna.
A mintegy 500 hazai vállalatot érintő csere öt éven belül esedékes, ugyanis – ahogy már 2014-ben bejelentették – 2025-ben megszűnik az SAP régi rendszerének központi támogatása világszerte. A helyébe lépő új generációs szoftver az ügyvezető igazgató szavai szerint „nem verzióváltást, hanem paradigmaváltást” jelent, mert telepakolták mindennel a mesterséges intelligenciától kezdve a valós idejű analitikán át a digitális asszisztensig. De a csere egyben lehetőség egy cég folyamatainak áttekintésére, optimalizálására is. Az ügyvezető igazgató szerint megfelelően kommunikálták a váltást (ami egyébként nem kötelező), és már jó pár éve, az új verzió megjelenésekor lehetett tudni, hogy előbb-utóbb sor kerül rá. Magyarországon nagyjából 2000 vállalat használja az SAP valamelyik megoldását, és több mint 50 ezer ember dolgozik naponta a szoftverrel.
Az SAP tavaly 36,6 milliárd forint árbevételt ért el Magyarországon, ami csaknem kétmilliárd forintos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. Nem rosszak az idei kilátások sem, felfutóban van a szoftverszolgáltatási piac: az IDC piackutató cég felmérése szerint tavaly 38 százalékkal, 77 milliárd forintra bővült a felhőszolgáltatások piaca itthon és 2019-re is kétszámjegyű növekedést várnak. A globális adatok még meggyőzőbbek, nagyot nőtt a szegmens egy évtized alatt. Míg tíz éve, 2009-ben mindössze 100 millió euró árbevétel származott felhőszolgáltatásokból az SAP-nál, ez 2018-ra ötvenszeresére, 5 milliárd euróra emelkedett. Prognózisuk, hogy 2023-ra 2018-ashoz képest is a háromszorosára nő a vállalat felhőszolgáltatásokból származó bevétele, mely jelenleg a teljes árbevétel negyede. Továbbra is jó pénzt lehet tehát a felhőben keresni, ahogy azt tudják az SAP-nál is.
Az éves árbevétel legnagyobb részét továbbra is a nagyvállalati ügyfélkör adja a magyar SAP esetében, de a felhőszolgáltatásokkal az utóbbi években a kkv-k is a középpontba kerültek, rendszeresen évi 60-80 új ügyfelük származik ebből a szektorból. Ennek jó hátszelet biztosít a kormány kkv-exportot ösztönző stratégiája is. „Lehetőségek vannak, csak rajtunk múlik, mit aknázunk ki belőle” – foglalta össze az ügyvezető igazgató, aki idén január óta irányítja az SAP hazai leányvállalatát.
Tech
Fontos