Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. január 29. 11:35 Tech, Vállalat

Amerika még jobban megszorította a világ egyik legnagyobb mobilcégét

Miközben a felek elvileg az amerikai-kínai kereskedelmi háború lezárásán dolgoznak, Kína legfontosabb távközlési vállalata, a Huawei ellen két ügyben is vádat emeltek az Egyesült Államokban. Így pedig még nehezebb lesz lezárni a konfliktust, amelynek egyik legkényesebb pontja az amerikai szellemi tulajdonjogok megsértése.

A két vádemelés közül az egyik pont egy ilyen eset nyomán történt. Az amerikai ügyészek szerint a Huawei „összehangolt erőfeszítéseket” tett 2012-ben annak érdekében, hogy kulcsfontosságú információkat lopjon el a T-Mobile USA telefontesztelő robotjáról. A vádirat szerint a Huawei egyik mérnöke titokban fotókat készített a Tappy névre keresztelt robotról, lejegyezte a méreteit, sőt, még egy darabját is ellopta.

A T-Mobile mindezt nem hagyta annyiban, 2014-ben beperelte a Huawei-t és annak amerikai leányvállalatát. Három évvel később egy szövetségi bíróság úgy ítélte meg, hogy a kínai cég megszegte a T-Mobile-lal kötött titoktartási szerződést, és megsértette az amerikai cég tulajdonjogait.

Most a területileg illetékes ügyészség vádiratában azt írta, hogy a Huawei szándékosan félre akarta vezetni az amerikai igazságszolgáltatást, olyan jelentést készített ugyanis, amely szerint a cég vizsgálatot folytatott a szabályai ellen vétő alkalmazottakkal szemben. Vagyis azt mondta, hogy a dolgozók saját szakállukra kémkedtek. A seattle-i vádirat szerint azonban ez hazugság, a Huawei nagyon is tudatosan akarta megszerezni a versenytárs technológiáját, erre bónusszal is ösztönözte az alkalmazottait.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkDurvul a Huawei és a fejlett világ közötti sakkjátszmaSokszálú történet bontakozik ki a szemünk előtt, a kémkedéstől kezdve a lopáson keresztül a technológiai fölény megszerzéséig.

A másik, fajsúlyosabb ügy az Irán elleni amerikai szankciók állítólagos megsértéséhez kapcsolódik. Ezzel összefüggésben vették őrizetbe Kanadában a Huawei pénzügyi vezetőjét, az alapító lányát, akinek a kiadatását azóta már kérte is az Egyesült Államok.

A Brooklynban beterjesztett vádirat szerint a Huawei eltitkolta kapcsolatát az Iránban is működő, a hongkongi tőzsdén jegyzett Skycom Tech nevű céggel, amivel megsértette az amerikai törvényeket. A pénzügyi igazgatót azzal vádolják, hogy egy 2013. augusztusi, a vállalat banki partnerei számára tartott prezentációjában többször is hazudott ezzel kapcsolatban. Ezzel pedig pénzügyi és távközlési csalást követett el, plusz konspirált módon megsértette az Irán elleni szankciókat.

A Huawei tagadja, hogy bármelyik vétséget is elkövette volna, és a pénzügyi igazgatójának esetleges törvénysértéséről sincs tudomása. A kínai kormány ezúttal is hevesen reagált, azzal vádolva az Egyesült Államokat, hogy ilyen módon akarja megakadályozni a kínai technológiai vállalatok felemelkedését. A kínai külügyminisztérium felszólította Amerikát, hogy hagyjon fel a kínai vállalatok alaptalan megvádolásával, és vonja vissza a Huawei pénzügyi vezetője elleni kiadatási kérelmét.

Utóbbival kapcsolatban a Bloomberg azt írta, hogy Kanada nehezen tudná elkerülni az amerikai kérés teljesítését, hiszen az ellene felhozott vádak Kanadában is bűncselekménynek számítanak. A kiadatáshoz vezető folyamat ugyanakkor hónapokig elhúzódhat, és az óvadékkal szabadlábon lévő pénzügyi igazgatónak még számos lehetősége van a fellebbezésre.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kereskedelmi háború csak tünete a nagy amerikai-kínai versenyfutásnakA két ország a világ vezető szerepéért versenyez. Ilyenkor nem csoda, ha kitörnek a gazdasági konfliktusok.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech Vállalat egyesült államok huawei kereskedelmi háború Kína szellemi tulajdonjogok Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Vámosi Ágoston
2025. február 15. 17:41 Tech

Magyarországon alig ismert márkák hajtják a világ okostelefon-piacát

Az Apple és a Samsung egyaránt visszaesett, a hasító kínai márkáknak köszönhetően azonban tavaly újra nőttek az eladások.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.