Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. március 2. 06:58 Élet, Tech

Letámadták Magyarországot a kriptopénz vírusok és az ügyeskedő rendszergazdák

Sikerült újra valamivel a világ élére kerülnünk. Az informatikai biztonsággal foglalkozó Eset adatai szerint az elmúlt egy hónapban az összes Magyarországon észlelt vírustámadás 28,2 százaléka olyan volt, amikor a számítógépeket azért támadták meg, hogy átvéve felettük az irányítást valamilyen kriptopénzt bányásszanak.

Fotó: Eset

Ez erős világrekord, rajtunk kívül ebben az időszakban csak Izraelt, Spanyolországot, Szlovákiát és Görögországot támadták hevesen a kriptobányász bűnözők, de nálunk a legrosszabb a mutató.

Mivel a kriptopénzek mögött nincs hagyományos értelemben vett elszámolási rendszer (például: bank), egy speciális, kódolt eljárással kell a tranzakciókat hitelesíteni, és nyilvántartani, hogy például tudjuk: bitcoinból az adott pillanatban éppen kinél mennyi van. Ehhez a hitelesítéshez és nyilvántartáshoz egyre nagyobb számítástechnikai kapacitás szükséges, de aki elsőként elvégez egy adott hitelesítési feladatot, az kriptopénzben kapja meg érte a fizetségét, és ez elég sokat érhet (még akkor is, ha idén elég nagyot estek a kriptodeviza-árfolyamok). Ezt hívják bányászatnak. Mivel a nagy informatikai kapacitások kiépítése sokba került, egyre gyakoribb, hogy a bányászok megpróbálják távolról megszerezni mások számítógépeinek kapacitását.

Így fordulhat elő például, hogy egy magyar cég szervereit a tudtán kívül valakik távolról bányászatra használják. Adott esetben ebből szinte semmit sem vesz észre a károsult, csak attól foghat gyanút, ha például látszólag minden ok nélkül lelassulnak az alkalmazásai. Ez azért lehet, mert a kapacitás jelentős részét bányászatra kötik le, és nem marad belőle elég a normális üzletmenethez.

Beszéltünk egy céggel, amely már tavaly november óta érzékelte a problémát, és még vírusvédelemmel is el volt látva, sokáig mégsem tudta megtalálni a vírust. “Van egy olyan beállításunk, amely 20 percenként küld a rendszertől adatokat arra, hogy az adatbázisaink rendben vannak. Egyszer nem jött meg az üzenet, és döbbenten láttuk, hogy valaki rendszergazdaként kikapcsolta a funkciót. Az informatikai biztonsági partnerünkkel együttműködve aztán rájöttünk, hogy egy bányászvírus-fertőzést szedtünk össze, amely odáig ment, hogy ezt a jelentési kötelezettséget is kikapcsolta, hogy még több szabad kapacitást biztosítson magának” – mesélte a társaság egyik informatikusa.

De van ennél jobb sztori is.

Az egyik neves multicég magyar leányánál maga a társaság informatikusa kezdte a cég gépeit bányászatra használni.

Amikor lebukott, azonnal kirúgták, és még a munkatársai előtt sem fedték fel az okokat. Béres Péter, a Sicontact Kft. IT vezetője szerint nem elszigetelt esetről van szó, és ez csak azért nem olyan meglepő, mert a vállalatokat érő támadások 30-40 százaléka egyébként is belső kollégáktól jön. Ez persze nem mindig szándékos károkozás, sokszor fordul elő véletlen baleset is, amikor egy munkatárs bedől egy adathalász kísérletnek, vagy valamilyen zsarolásnak.

A felderítési adatok sem túl biztatóak, az incidensek kiderülésének ideje átlagosan 106 nap. Ami azt jelenti, hogy van, amikor azonnal észlelik a bajt, de van úgy is, hogy egy vírus akár másfél évig is végzi a dolgát a háttérben, mire lefülelik. A bányászvírusoknál elsősorban a teljesítmények esése kelthet gyanút, de Béres Péter szerint sokszor még ez sem feltűnő. És ha ilyenkor a cégnél dolgozó informatikusok is sárosak, akkor csak külső vizsgálattal lehet a stiklit felfedezni.

A külső vizsgálatok veszélye egyértelműen a bizalomvesztés a céges alkalmazottal szemben. Az a legjobb eset, ha a játékszabályok kezdettől fogva tartalmazzák a külső ellenőrzés lehetőségét, és a céges rendszergazda már ezt elfogadva szerződik a munkára. Ha nem így van, akkor pedig alaposan meg kell ágyazni az eljárásnak, meg kell magyarázni mindenkinek, hogy nem ellene szól az akció.

Vereb Anita, a Smartlegal Schmidt & Partners ügyvédje azt mondja, a rendszergazda bitcoin-bányászós története munkajogi és adatvédelmi kérdéseket egyaránt felvet. “Célszerű annak belső szabályzatban történő rögzítése, hogy a munkavállalók a cég eszközeit (számítógép, laptop) nem használhatják magáncélra. Emellett meg kell határozni a számítógép használat ellenőrzésének részletes szabályait, így azt, hogy a munkáltató részéről ki és hogyan végezheti el az ellenőrzést. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság ajánlására figyelemmel egy lépcsőzetes, a fokozatosság elvét követő ellenőrzési rendszert kell kialakítani, és az ellenőrzés során a munkavállaló jelenlétét is biztosítani kell” – mondja. “Véleményünk szerint az olyan dolgozók, akiknek nincs rejtegetni valójuk, egy mindenkire kiterjedő, nem zavaróan gyakori ellenőrzés miatt valószínűleg nem fogják elhagyni a céget” – teszi hozzá.

Ugyanakkor a történet főszereplőjének munkavállalói felelőssége is felmerülhet, hiszen azzal, hogy a cég gépei a bitcoin bányászat miatt lelassultak, a cég károkat szenvedhetett. Egy megfelelően megalkotott belső szabályzat pedig egy kártérítési perben létfontosságú lehet a munkáltatónak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Tech bányászat bitcoin informatikai biztonság kriptopénz vírus Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Váczi István
2024. július 19. 11:22 Élet

Tavaly a mezőgazdaság mentette meg a magyar gazdaságot, idén viszont lehúzhatja

A forróság és a szárazság egyre inkább veszélyezteti a kukorica és a napraforgó termését, ami negatívan befolyásolhatja az ország gazdasági teljesítményét.

Torontáli Zoltán
2024. július 19. 05:26 Élet

Sok buktatót és csapdát kell elkerülnie, aki az otthonfelújítási milliókra pályázik

Nagy a rohanás az 1990 előtt épült családi házak felújítását segítő programnál, ami túlárazásokhoz és átgondolatlan korszerűsítési döntésekhez vezethet.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.