A járvány előtti évekre hasonlít a budapesti ingatlanpiac, pánikolnak, egymásra licitálnak a vásárlók
Több mint 80 százalékkal nagyobb érdeklődést mért az új építésű lakások iránt az ingatlan.com, a fővárosban pedig 60 százalékkal többen kerestek új lakást, mint egy éve.
Úgy látják, ez a befektetők nagyobb aktivitására utal, amit a Duna House fővárosi adatai is alátámasztanak: 2024-ben rekordnak számító, 44 százalékos arányban voltak jelen a befektetők a budapesti ingatlanpiacon.
Reakció: az új építésű lakások iránti megemelkedett kereslet várhatóan az első félévben le fog csengeni. „A magas növekedési arány a bázishatásnak köszönhető, és annak, hogy a befektetők megmozdultak a piacon. A beruházók egymásra licitálnak, kinél nagyobb a befektetők aránya az eladásnál” – mondta a G7-nek Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
A befektetők aránya idén tovább növekedhet: a Prémium Magyar Állampapírok kamatfizetése után egy részük az ingatlanpiacot választhatja.
Felülnézet: az országos lakáspiacon összesen 8 százalékkal volt nagyobb az érdeklődés tavaly januárhoz viszonyítva, Budapesten 9 százalékkal többen kerestek ingatlant. Utóbbit a VI., a VII., a VIII., és a IX. kerület emelte az országos átlag fölé. Ezekben a kerületekben 36 százalékkal többen kerestek lakást, mint tavaly januárban.
Baranya, Békés és Hajdú-Bihar vármegyékben viszont 10-15 százalékos az éves lemaradás a keresletet nézve.
Az országos kereslet növekedése a Duna House szerint már tavaly év végén érződött, decemberben az érdeklődők száma alapján kiugró keresletet mértek. A 10231 tranzakció az év utolsó hónapjában azt jelzi, hogy a 2023 végén jellemző szintnél jobban pörög a piac.
Alulnézet: az új építésű lakásoknál ugyan nem jellemző a licit, a beruházóknál alkudni sem lehet, de Budapest felkapottabb részein a használt lakásoknál olyat látunk, ami a járvány előtti időszakban volt megszokott jelenség.
„A vevők pánikolnak, hogy elfogynak az olcsóbb, 40-55 millió forint közötti lakások. Például, egy 53 négyzetméteres újpesti panellakást kép nélkül hirdettek meg 52,9 millió forintért, és végül 55 millióért adták el. De ez nem általános jelenség, például, Ózdon vagy Putnokon nem licitálnak egymásra a vevők” – mondta Balogh.
A legkeresettebb kerület a Duna House-nál Angyalföld, és a VI., VII. kerületekben is sok ingatlan iránt érdeklődtek.
Igen, de: amíg a beruházóknak jó a nagy mértékű érdeklődés az újlakás-piacon, a magáncélra lakást vásárlóknak nem. Akik nem befektetési céllal vásárolnak, azok nincsenek könnyű helyzetben, hiszen a beruházók a nagy érdeklődés miatt vastagon áraznak.
„A budapesti mércével olcsóbb új építésű lakások, például a Nagy Lajos király útjánál 1,5 millió forintos négyzetméterártól indulnak, Angyalföldön 1,8-1,9 milliótól, a top lokációkra pedig a 2 milliós négyzetméterár a jellemző” – mondta Balogh. A Duna House szerint a tavalyi év utolsó negyedévében az új lakásoknak a 63 százalékát szinte azonnal értékesítették.
Mi következik? Az ingatlan.com várakozásai szerint 2025-ben 140-145 ezer adásvétel történhet az ingatlanpiacon, ami túlszárnyalná a 2024-es és a 2023-as forgalmat is. A Duna House a tavalyi, 124 508 tranzakcióhoz képest 10-15 százalékos erősödést vár.
Többszörösen kiszolgáltatott, sérülékeny csoport az itthon dolgozó EU-n kívüli vendégmunkásoké, a magyarok pedig saját kiszolgáltatottságuk miatt bizalmatlanok velük szemben. G7 Podcast!