Amikor legutóbb, nyár közepén írtunk az arany áráról, még unciánként 2500 dollár alatt döntött történelmi csúcsokat, pénteken viszont már a 2700 dollárt is átlépte, vagyis az árfolyam menetelése azóta is lényegében töretlen.
Számokban: az arany árfolyama idén már több mint 31 százalékkal emelkedett, amivel az egyik legjobban teljesítő befektetés.
- Mint az alábbi grafikonon látható, ez historikusan is meredek emelkedés, korábban például a nagy pénzügyi válság és a koronavírus-járvány idején volt példa ilyen gyors aranydrágulásra.
Tágabb kontextus: a mostani emelkedés ezért is különös kissé, hiszen most nincs ilyen súlyú bizonytalansági katalizátor a nemesfém drágulása mögött. (Az arany az egyik hagyományos menekülőeszköz válságok idején.)
- A mostani elemzések ugyanakkor kiemelik az olyan bizonytalansági tényezőket, mint a teljesen kiszámíthatatlan amerikai elnökválasztás, valamint az egyre csak súlyosbodni látszó közel-keleti válság.
- Szintén támogatja az arany drágulását a nagy jegybankok kamatcsökkentési ciklusa, alacsony kamatkörnyezetben ugyanis kevésbé számít, hogy a nemesfém nem kamatozik.
Miért fontos ez? A Magyar Nemzeti Bank 2018-ban és 2021-ben is bevásárolt aranyból, majd idén szeptember 30-án bejelentette, hogy újabb 15,5 tonnát vett, a tartalék teljes nagysága így már elérte a 110 tonnát.
Alulnézet: az arany már olyan sokat drágult, hogy Indiában a kereskedők kénytelenek árengedményt adni egy helyi, az aranykereslet szempontjából fontos helyi fesztivál előtt.
Mi várható? Technikai szempontból az arany egy ideje már kifejezetten túlvettnek tűnik, azaz a befektetők elsöprő többsége további drágulásra számít, ami viszont rövidtávon gyakran pont hogy az árak csökkenéséhez vezet.
- Közép- és hosszabb távon viszont a Concorde elemzése szerint az arany további drágulását valószínűsítik a további jegybanki kamatcsökkentések, a lakossági kereslet erősödése, és hogy a jegybankok is egyre jobban bővítik aranytartalékaikat.
- Ez utóbbi kiemelten vonatkozik olyan nyugati szankciók által sújtott vagy azoktól tartó országokra, mint Oroszország és Kína.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért dönt naponta rekordot az arany ára, ha nincs válság?Kedden és szerdán is történelmi csúcsot döntött az arany ára, ami az utóbbi évek jó szériájának folytatódása, pedig magasak voltak a kamatok, és éppen közeli válság sem fenyeget.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA világ egyik legnagyobb aranyvásárlója a Magyar Nemzeti Bank éves szinten isHat aranyrúdból, amellyel az első háromnegyed évben nőttek a jegybanki tartalékok a világban, majdnem pontosan egy az MNB páncéltermében kötött ki.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAranyban tartva a pénz csak akkor őrzi az értékét, ha a dédunokáknak tesszük félreA számok nem támasztják alá, hogy rövidebb távon az arannyal meg lehetne őrizni a pénz vásárlóértékét.
G7 támogató leszek!
Egyszeri támogatás / Előfizetés
Pénz arany Arany Világtanács aranytartalék jegybankok kamatszint mnb Olvasson tovább a kategóriában