Szerda délután, majd egy ideig csütörtök reggel is 370-es szint alatt tartózkodott az euró forinttal szembeni árfolyama, amire ezelőtt utoljára 2022 márciusában, tartósabban pedig februárban, az orosz-ukrán háború kitörése előtt volt példa.
Előzmények: A forint a háború kitörését követően hosszú ideig jelentősen alulteljesített a régió hozzánk hasonló gazdaságainak devizáihoz képest, azonban tavaly októbertől kezdve trendszerűen erősödni kezdett, bár a régiós pénzekhez képest a lemaradását teljesen még nem hozta be.
Tágabb kontextus: A forint gyengülése mögötti egyik legmeghatározóbb ok a magyar gazdaság földgázkitettsége volt: az energiaimport drágulása tavaly folyamatos devizakeresletet generált, mivel az egyre drágább importért egyre több euróval vagy más devizával kellett fizetni.
A szerdán közölt áprilisi külkereskedelmi mérlegadat csaknem egymilliárd eurós többletet mutatott, ami azt jelenti, hogy a forint árfolyamát hosszú távon is meghatározó egyik fontos tényező két hónapja stabilan és jelentősen javul.
Mi várható? Az árfolyam gyengülése irányába ható kockázatot jelent, ha a jegybank a várakozásoknak megfelelően elkezdi csökkenteni az alapkamatot a következő időszakban.
Összességében az látszik, hogy akik a tavaly őszi pánikban vagy akár idén év elején a forint (további) gyengülésére számítva váltottak pénzt – és akár vitték külföldi számlára -, jelen állás szerint rosszul jártak. Főleg, ha nem a külföldi nyaralásra valót vették meg, hanem amatőr devizaspekulánsként jártak el.
Pénz
Fontos