Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2023. május 8. 09:04 Pénz

Az olcsó hitelek idén még nem térnek vissza

Maradnak a magas hitelkamatok az idén, és a kamatstopot is meghosszabbíthatja június 30. után a kormány, nyilatkozta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az RTL Híradónak május negyedikén.

  • „Lényegében összezuhant ez a piac” – mondta a miniszter Portfolio rendezvényén a lakáshitelezéssel kapcsolatban.
  • A kormány 15 százalékos éves inflációval számol jelenleg, míg a Magyar Nemzeti Bank szerint akár 19,5 százalék is lehet a pénzromlás üteme idén.
  • A magas infláció magas, jelenleg 18 százalékos irányadó kamattal párosul.

Miért fontos ez? A változó kamatozású hitelekre vonatkozó kamatstopot – amit eleinte a lakosságnak, majd a kis- és középvállalkozásoknak dobott mentőövként a kormány – piactorzító, a magánjogi szerződésekben foglaltakat megkérdőjelező intézkedésként élik meg a bankok. Mindeközben az új hitelek kibocsátási üteme csökken a magas kamatok miatt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kamatstop most segít azoknak, akik nem terveztek alaposan, de emiatt később az előrelátókon is csattan az ostorA rosszabbul gazdálkodó kkv-k kaptak érdemi segítséget a kamatplafonnal, viszont a bankok szorult helyzete miatt apadó hitelforrások a gazdaság egészére nézve lesznek károsak.

Számokban: a személyi hitelek kibocsátása 18, a lakáscélú kölcsönöké 54 százalékkal esett vissza 2022 utolsó negyedévében az egy évvel korábbi szinthez képest. A bankok az extraprofitadó és a kamatstop miatt tavaly 448 milliárd forint többletterhet könyveltek el, ami több, mint a bankszektor teljes bérköltsége, idézte fel Jelasity Radován, a Magyar Bankszövetség elnöke.

Tágabb kontextus: a magas hitelkamatok miatt a vásárlások, beruházások elhalasztása mellett dönthetnek a gazdasági szereplők, ami a kínálati oldalon árcsökkenéshez vezethet – ennek jelei tapasztalhatók például az ingatlanpiacon.

Mi következik? Kamatcsökkentésről egyelőre nincs szó, de április végén a jegybank jelét adta annak, hogy ez előbb-utóbb napirendre kerülhet. Elemzői várakozások szerint mindenesetre az idei év végére 10 százalék környékére csökkenhet az irányadó ráta.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyarok lettek a régió spórolórekorderei az év elejénA lengyeleknél, szlovákoknál és cseheknél is nagyobb mértékben fogták vissza a vásárlásaikat az év elején.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMi lesz a magyar államadósság finanszírozásával?Az uniós pénzekhez való hozzáférés bizonytalansága és a kínai bankok növekvő itteni aktivitása kényelmetlen kérdéseket vetett fel.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMi lesz a forinttal, ha kamatot csökkent a nemzeti bank?Eddig jól menedzselte a folyamatot a jegybank, és ha továbbra is minden a tervek szerint halad, a kamatvágási ciklus ellenére is erősödhet a forint.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz hitelezés infláció irányadó kamat nagy márton Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.