Hírlevél feliratkozás
László Pál
2022. december 14. 10:17 Pénz, Podcast, Támogatói tartalom

Most az a kérdés, hogy le tudunk-e szállni a növekedési bicikliről

Az összfogyasztás csökkentése lényeges eleme volna a fenntarthatóságnak, azonban ehhez csökkenteni kellene a termelést, ami a bruttó hazai termék, a gazdasági fejlettség mérésére is használt GDP egyik fő összetevője. Innen nézve nem a GDP növekedése, hanem éppen a csökkenése válna a fejlődés mutatójává.

Bánfi Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora volt a G7 podcast vendége. A beszélgetést ide kattintva vagy bármely podcast-lejátszóban lehet meghallgatni.

A GDP egy adott gazdaság termelésének és szolgáltatásának összmennyiségét igyekszik meghatározni pénzben kifejezett értékösszegben. Lényeges, hogy mit tartalmaz a GDP, hogyan mérik. Volt már több próbálkozás a reformjára, hogy jobban kifejezze a fejlődést, de egyik sem terjedt el.

Vannak olyan kritériumok amiket nem lehet mennyiségileg megragadni, ilyen az életszínvonal vagy a közbiztonság. Nincs benne továbbá a háztartásvezetés és a gyermeknevelés sem, pedig ezeket a munkákat lehetne számszerűsíteni.

Kérdést vet fel az is, hogy háború idején, ha a valamelyik ország kétszer annyi tankot állít elő és növeli a lőszergyártását, így felpörgeti a gazdaságát és nő a GDP-je, lehet-e fejlettebbnek minősíteni egy kisebb GDP-jű országnál. 

Az inflációs ráta egy viszonyszám – nem pedig az árszínvonal, amivel pedig makroökonómiai tankönyvek is azonosítják. A különböző fajta áruféleségeknél csak egy egységárat tudunk meghatározni, és a termék árának változását, ami nem egyenlő az inflációval. Az infláció nem az árszínvonalat vagy az átlagot mutatja, hanem egy árösszegnek, tehát ár és mennyiség szorzatának a nagyságát és annak a változását mérhetjük vele.

Tartósan mínuszos nem lehet az inflációs ráta, mert ha az árak lefele mennek akkor nem lesz aki beruházzon. Az a természetes, ha az árak emelkednek, a kérdés, hogy mekkora emelkedés előnyös a gazdaságnak. Erre nem lehet egyértelműen válaszolni, mert országonként, konjunktúra ciklustól függően különbözik, lehet olyan szakasz, ahol elfogadható nagyobb emelkedés is. Ezért is vitatható a monetáris politika inflációs célkövetési rendszere.

A podcast elkészítését az OTP Bank támogatta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Podcast Támogatói tartalom gazdasági fejldőés infláció növekedés podcast támogatói tartalom Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.