Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. március 29. 10:47 Pénz

Több tízmilliárd dolláros bedőlés tépázza az idegeket a világ legnagyobb tőzsdéin

Az amerikai tőzsdék pénteken kifejezetten jó napot zártak, az utóbbi három hét legnagyobb emelkedését produkálták a tavalyi tőzsdei emelkedés kezdetének egyéves évfordulóján. A figyelmet azonban olyasvalami kötötte le, ami nagyon szokatlan, és általában vérzivataros időkben fordul elő: összesen mintegy 20 milliárd dollárnyi részvénypakettek cseréltek gazdát nagy tételekben.

Az angolul block tradingnek nevezett kereskedés máskor is előfordul, ám általában kisebb volumenben, a vevő és az eladó pedig gyakran közvetlenül, a szokásos tőzsdei nyitva tartási időszakon kívül állapodik meg erről. Pénteken azonban egymás után zúdultak a kereskedési rendszerbe a nagy csomagmegbízások, ráadásul olyan hatalmas befektetési bankok megbízásai alapján, mint a Morgan Stanley és a Goldman Sachs.

Ennek hatására az érintett cégek árfolyamai hatalmasat zuhantak, összesen 35 milliárd dollárral csökkent az értékük. Ezek között főként kínai technológiai cégek vannak, mint a Baidu, a Tencent Music Entertainment Group és a Vipshop, továbbá amerikai médiacsoportok, mint a ViacomCBS és a Discovery.

Ezek után az amerikai pénzügyi újságírók a hétvége nagy részét az eset hátterének feltérképezésével töltötték, és mostanra nagyjából össze is állt a kép. A Bloomberg cikkei szerint az történt, hogy Bill Hwang üzletember Archegos Capital csoportját a finanszírozói lényegében csődben lévőnek minősítették a különböző pozíciókon elszenvedett veszteségek miatt, ennek nyomán pedig piacra dobták a fedezetet jelentő értékpapír-csomagokat.

Bill Hwang a 90-es évek elején a Hyundai Securitiesnél volt intézményi részvénykereskedő, majd 1995-ben Julian Robertson pénzügyi körökben legendásnak számító Tiger Managementjéhez csatlakozott. Ennek bezárása után saját lábra állt a nagybefektetőket kiszolgáló, Tiger Asia Management nevű hedge funddal. Ez a pénzügyi válság idején, 2008-2009-ben bennfentes információk alapján 16 millió dolláros profitra tett szert, miután azonban amerikai eljárás indult ellene, azt csak egy 60 millió dolláros büntetés befizetését követően tudta lezárni 2012-ben.

Az Archegosban alapvetően saját vagyonát forgatta, méghozzá a hírek szerint kifejezetten nagy tőkeáttéttel, azaz viszonylag szerény saját tőkéjét jelentős hitelekkel turbózta fel a kereskedés során. Jó esetben ez hatalmas nyereséget hoz neki és a finanszírozónak is, ám ez fordítva is igaz, irgalmatlanul nagyot is lehet bukni. Amikor a veszteség elér egy bizonyos mértéket, a finanszírozó felszólítja ügyfelét, hogy emelje meg saját tőkéjét, hozzájárulását az ügylethez (margin call), ha pedig erre nem képes, akkor jönnek a kényszerértékesítések, mint pénteken.

Ezek után az amerikai kereskedők a „monitorukhoz ragadva” várják a hétfői piacnyitást, hogy lesznek-e további kényszereladások, vagy elsimulnak az eset hullámai. A hongkongi tőzsde ma 2,7 százalékos mínuszban zárt, egyebek mellett az érintett kínai részvények esése miatt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHúsz éve nem volt olyan tőzsdemámor, mint mostAz amerikai tőzsdei befektetők 20 éve, a dotkomlufi kipukkanása előtti időszak óta nem voltak olyan optimisták, mint most.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz amerikai tőzsde csőd Discovery Goldman Sachs Hongkong morgan stanley részvény Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Jandó Zoltán
2024. október 7. 04:34 Pénz, Vállalat

Valódi pénzgyárat indíthatott volna be a magyar vállalkozó hamis brazil kötvénye

Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.

Stubnya Bence
2024. október 5. 14:59 Közélet, Pénz

A Pénzügyminisztérium szerint kacsa a Nők 43+ról szóló hír, marad a Nők 40

Megjelent a hír, hogy 2025-től Nők 43+ lesz a Nők 40 helyett, és az OECD is javasolt a szigorítást, de a kormány nem tervez ilyesmit.

Torontáli Zoltán
2024. október 3. 10:59 Közélet, Pénz

A bankok azonnal elkezdték áthárítani az új adót, amit a nyakukba kaptak

A devizaváltásra vonatkozó illeték a jegybank szerint nem fogja úgy emelni az inflációt, ahogy a tranzakciós illeték emelése. Kérdés, hogy mit lép a Revolut, a Wise és a hasonló, határokon átnyúló fintech szereplők.

Fontos

Török Zoltán
2024. október 6. 05:39 Világ

Van már akkora bajban Európa, hogy Egyesült Államok legyen belőle?

A Draghi-jelentés jó látleletet nyújt az EU gazdasági kihívásairól, de erősen kérdéses, hogy érdemes és lehetséges-e a központosítás felé elmozdulni.

Stubnya Bence
2024. október 5. 05:00 Podcast

Nagyrészt kidobott közpénz a külföldi beruházások állami támogatása

Miért kritizálta Matolcsy György a kormányt azzal, hogy túl sok állami forrást fordít a külföldi működőtőke bevonásra és újraiparosításra? A G7 Podcastban Medve-Bálint Gergővel, a téma kutatójával beszéltük át.

Váczi István
2024. október 4. 14:42 Világ

Elbukott a magyar-német blokk, jöhet a kínai ellencsapás az autóipari vámok miatt

Nem sikerült újabb szövetségeseket találni, így maradnak a vámok a kínai elektromos autókkal szemben. Kérdés, hogy mit lép válaszként Kína.