Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2020. január 23. 16:47 Pénz

Annyira zuhan a forint, hogy kikényszerítheti a laza kamatpolitika végét

A forint árfolyama az euróval szemben ma ismét történelmi mélypontot ért el, délelőtt 337,4 forintot kellett fizetni az uniós valutáért, és az árfolyam azóta is a 337-es szint körül alakul. Nagy meglepetésre persze nem lehet okunk, magyar fizetőeszköz lassan két éve folyamatosan esik az euróval szemben, az elemzők pedig egy ideje azt jósolják, hogy hamarosan a 340 feletti árfolyamsávba fog kerülni a forint.

 

 

A Magyar Nemzeti Bank egyelőre nem kommentálta az árfolyam változását, azonban lassan lépéskényszerbe kerülhet. A jegybanknak ugyanis bár árfolyamcélja nincs, az inflációval kapcsolatban viszont három százalékos szintet tart kívánatosnak plusz-mínusz 1 százalékpontos toleranciasávval*Európában ez viszonylag magasnak számít, az Európai Központi Bank például két százalék körüli inflációs célt fogalmaz meg. – az utolsó adatok szerint pedig a pénzromlás mértéke négy százalék volt, ami már megüti az MNB által szabott küszöböt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHét éve nem volt ilyen magas az infláció, mi történik az uborkával és a disznóhússal?Örülhetnek a hagyma-káposzta-krumpli rajongói, szomorkodhatnak az uborkakedvelők és lakbért fizetők.

A régóta tartó gyengélkedés hátterében első okként a feltörekvő piaci országok körében rendkívül alacsonynak számító alapkamat áll, amihez 2016 májusában nyúlt utoljára a jegybank (ekkor csökkentette 0,9 százalékra). Azóta nagyjából 7 százalékkal kell többet fizetni az euróért.

Mostanra viszont a lépéskényszer közvetlen közelébe került az MNB.

A pénzromlással kapcsolatos előrejelzések arra utalnak, hogy az inflációs nyomás ugyan a következő hónapokban valamelyest enyhülhet, de nem sokat: a GKI 2020-ra 3,5 százalékos, a Kopint-Tárki pedig 3,4 százalékos éves átlagos inflációt jelez előre 2020-ra, ami meghaladja az elmúlt néhány évre vonatkozó adatokat. Mivel a forint gyengesége minden importált áru árát felhajtja – köztük az üzemanyagokét, ami aztán minden más árba beépül -, ezért csak fokozódhat az infláció.

A forint gyengélkedésével nem jár mindenki rosszul az országban. Bár az árfolyam alakulása kedvezőtlen importőröknek, jól járnak viszont az exportáló vállalkozások és a külföldi cégek hazai leányvállalatai, amelyek a cégcsoporton belül valamilyen külföldi pénznemben vezetik az elszámolásukat, de a magyar dolgozóknak forintban fizetnek. Akik pedig Magyarországon költhetik a valutában kapott fizetésüket, szintén örülhetnek, hogy idén eddig a forint az egyik leggyengébben teljesítő deviza.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKinek és mire jó a gyenge valuta?Be lehet állítani a forint gyengülését versenyképesség-javulásnak, de az emberek inkább azt látják, hogy mi bizony a külföldieknek olcsók vagyunk.

A fizetésüket forintban kapó dolgozóknak viszont minden oka megvan a sopánkodásra, még annak ellenére is, hogy az elmúlt években lezajlott keresetemelkedéseket gyakran bérrobbanásként emlegeti a közbeszéd: a 2008 és 2019 között névértéken és forintban mérve 83 százalékos átlagos keresetnövekedés közel felét elviszi, ha a fizetéseket euróra váltjuk az összehasonlított években aktuális árfolyamokon.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTíz év után éppen hogy visszaértek a magyar bérek a válság előtti szintreJól érzed: a nagy magyar bérrobbanás a dolgozók csak egy részét érinti. Ha mindenkit figyelembe veszünk, nem is volt emelkedés a válság előtti időszakhoz képest.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz árfolyam euróárfolyam forintárfolyam infláció monetáris politika Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.