A cikk eredetileg az Mfor.hu-n jelent meg.
Női műszőr fülmelegítő, 8 darab különböző kistáska formájú kulcstartó, masszázságy, 19 darab horoszkópos kő és hűtőmágnes, pizzakemence – a sok tévé, hűtőszekrény, ruhanemű és személygépkocsi mellett ilyen tételekre is lehet licitálni a NAV elektronikus árverési felületén. A meglehetősen színes palettán jelenleg közel 300 ingóság szerepel, továbbá három üzletrész és két ingatlan. Ezek döntő részét a NAV végrehajtás során foglalta le, a többit pedig a vám- és pénzügyőri, valamint bűnügyi szakterülete gyűjtötte be.
A hétköznapi ingóságok közül a televízió a sláger, 45 darabra is lehet ajánlatot tenni, 20 ezer és 85,5 ezer közötti induló árral. A 21 mosógép között van olyan, amelyet 60 ezerért hirdetett meg a NAV, a két Candy típusúért viszont darabonként legalább 420 ezret kell leszurkolnia annak a jelentkezőnek, akinek nem akad vetélytársa. A 20 felkínált hűtőszekrény licitje 15-75 ezer forint közötti összegekről indul, e sorból mindössze egy, 320 ezerre taksált, de akár 160 ezerért elvihető Gorenje hűtőszekrény lóg ki.
A legolcsóbb autó egy 2000-es évjáratú Citroen Xantia, erre már 31 ezertől mehet a licit, bár az ismertetőhöz mellékelt fotó alátámasztja a NAV megjegyzését, miszerint a kocsi elhanyagolt állapotú, ráadásul kivonták a forgalomból és hiányzik a törzskönyve, így a vételárnál bizonyosan többet kell költeni rá. A személygépkocsik közül a legjobb vételnek a képek alapján az 1 milliósra becsült, de szerencsés esetben akár már félmillióért is elvihető, 2002-es gyártású Volkswagen Passat tűnik.
A palettán két partilimuzin is szerepel, a rózsaszínű kikiáltási ára 2,5 millió, a fehéré 1 millió forint.
A két ingatlan közül a több mint 7 millió forintos köztartozás fejében Kesztölcön lefoglalt, még be nem fejezett és használatbavételi engedéllyel nem rendelkező panzió az értékesebb, a 600 milliósra becsült értékű ingatlanra minimum 390 milliós ajánlatot kell tenni.
A vám- és bűnügyi szekcióban egyetlen tételt kínál árverésre a NAV, az viszont meglehetősen vaskos: táskákat, pénztárcákat, ruhákat és bizsut lehet elvinni egy csomagban, valamivel több, mint 6 millió forintért.
Tavaly több mint 6 ezer termék és 200 ingatlan talált gazdára az adóhatóság által végrehajtások, valamint vám- és bűnügyi eljárások során lefoglalt ingóságok és ingatlanok közül a NAV elektronikus árverési felületén – derült ki az mfor.hu-nak adott tájékoztatásból. A 2018-ban befejeződött e-árverések csak 5 százalékán került kalapács alá ingatlan, a többin ingó vagyontárgy.
A tavalyi árverések csak egyharmada volt sikeres, azaz talált gazdára a kalapács alá került vagyontárgy – ez az arány hajszállal magasabb a 2017-esnél. Az értékesítésből 833,5 millió forint bevételre tett szert a NAV. A lefoglalt ingóságok palettája széles. A legnagyobb, közel egynegyedes arányt a ruházat tette ki, a járművek részesedése 6,8, az ipari gépeké 5,4 százalékos volt, míg az elektronikai eszközöké, a háztartási gépeké, a bútoroké, a híradástechnikai berendezéseké és az ékszereké 5 százaléknál alacsonyabb. A lefoglalt ingatlanok több mint 40 százaléka családi ház, csaknem 20 százaléka kivett terület és csak 7 százaléka lakás.
Sikeresebb volt a NAV a vám- és bűnügyi szakterületek által lefoglalt, illetve elkobzott ingó vagyontárgyak értékesítésében. Az ezekre meghirdetett árverések 54 százaléka zárult sikerrel, amiből 550 milliós bevételre tett szert az adóhatóság. A vám- és bűnügyi eljárások többségében járműveket foglaltak le, tizedében ékszert, de kisebb részben tartós élelmiszert is.
Tavaly összességében kevesebb, mint feleannyi, 19 ezer elektronikusan végrehajtott árverést fejezett be a NAV tavaly, mint egy évvel korábban. Az így kiárusított ingóságokért és ingatlanokért viszont csak 12,6 százalékkal kapott kevesebbet, közel 1,4 milliárd forintot tavaly a 2017-esnél. Ez alig a 0,01 százaléka az adóhatóság éves bevételének.
A NAV árverésein a licit általában a becsérték – amelyet a lefoglaláskor a végrehajtó állapít meg a piaci érték alapján – 50 százalékáról indul. Csak nagykorúak tehetnek árajánlatot, előzetes regisztrációt követően, a jogszabály azonban tiltja, hogy az adós az elektronikus árverési felületen szerezze vissza a NAV által lefoglalt korábbi tulajdonát. Minden termékre három és fél napig lehet licitálni. Felkészülési idő bőven van, hiszen az árverésekre a meghirdetéstől számítva valamivel több mint másfél hónappal kerül sor.
Az árverésen résztvevők – ideértve annak nyertesét is – az árverés befejezéséig anonim módon árvereznek. Árverési vevő lehet bárki, aki regisztrálta magát az Ügyfélkapun és az árverés szabályait elfogadja. Egy árverési tételre az árverés kezdő és végdátuma között kell az ajánlatokat megtenni. Az árverés nyertese az árverési vételár fejében az illetékes adóigazgatóságnál veheti át az ingóságot. Ingatlan árverés esetén a részvétel előfeltétele a hirdetményben szereplő előleg megfizetése átutalással az árverés kezdetéig.
Pénz
Fontos