Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. szeptember 27. 11:14 Pénz

Vannak, akiknek még mindig óriási profitot termel a bitcoin

Először engedett betekintést számaiba a kriptodeviza-biznisz legjelentősebb, egyben leginkább titkolózó és legmegosztóbb vállalata, a Bitmain Technologies, amely a hongkongi tőzsdére készül bevezetni a részvényeit. A közzétett számokból kiderül, hogy az idei első fél évben a cég bevétele 2017 azonos időszakához képest körülbelül tízszeresére, 2,8 milliárd dollárra emelkedett, miközben a profit a kilencszeresére, 742,7 millióra ugrott. A tőkearányos megtérülés 58,9 százalékos.

A forgalom nagy részét, 94,3 százalékát a kriptodevizák előállításához szükséges eszközök értékesítése adta. Ebben a cég világpiaci részesedése 75 százalék körüli. Olyan szerverméretű dobozokról van szó, amelyek nem a személyi számítógépeknél megszokott alkatrészekből állnak, hanem olyan egységekből*például videokártyákból, amelyek a minél nagyobb számítási teljesítményhez szükségesek.

A kriptodevizák úgy jönnek létre, illetve az azokkal végzett tranzakciók úgy zajlanak, hogy az adott rendszernek dolgozó számítógépek bonyolult kódolási feladatokat végeznek el, jutalmul pedig bizonyos mennyiségű bitcoint, ethert vagy más kriptodevizát termelnek a tulajdonosaiknak. A néhány száz vagy pár ezer dollárba kerülő berendezéseket erre szakosodott cégek veszik, és valamilyen olcsó áramforrást kihasználva helyezik őket üzembe. A 2013-ban alapított Bitmain saját szerverfarmot is üzemeltet, amivel szintén a világ legjelentősebbjei közé tartozik.

Az első féléves számok meglehetősen meggyőzők, de sokan megkérdőjelezik ezek fenntarthatóságát, hiszen a kriptodevizák összesített értéke idén nem kevesebb mint 600 milliárd dollárral zuhant. Ez valószínűleg csökkenti a keresletet a Bitmain termékei iránt, emellett a kriptodevizák előállítása is kevésbé jövedelmezővé vált. Ezért többen úgy vélik, hogy a cég alapítói még azelőtt szeretnék learatni munkájuk gyümölcsét a tőzsdei bevezetéssel, mielőtt túl késő lesz.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkRossz idők járnak a bitcoinraA kriptodevizák összesítette piaci értéke 190 milliárd dollárra esett, pedig januárban ez a szám még 835 milliárd volt.

 

A két kínai alapító, Jihan Wu és Micree Zhan persze nem így áll a dologhoz. Előbbi azt mondta, hogy a mesterséges intelligencia területén is szeretnék megvetni a lábukat, mert ott ugyanúgy fontos a nagy számítási teljesítmény, mint a kriptodevizák előállításánál.

Azt egyelőre nem közölte a cég, hogy milyen ársávot céloz meg vagy mennyi tőkét akar bevonni. A Bloomberg által elért források 3 milliárd dollárt említettek augusztusban. A kibocsátás annak is tesztje lesz, hogy mennyire hisznek a befektetők még az ágazatban.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTöbb mint 60 milliárd forintnyi bitcoint öntöttek a piacraMintegy 63 milliárd forint értékben adott el bitcoint és bitcoin cash-t a négy évvel ezelőtt bedőlt Mt. Gox kriptodeviza-tőzsde vagyonfelügyelője.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz bitcoin Bitmain Hongkong kriptodevizák tőzsdei bevezetés Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Kiss Péter
2024. július 21. 04:56 Pénz

Mire számíthatnak a szárnyalás után a befektetők a második félévben?

Meglepően jó eredményeket hozott az első félév a tőkepiacokon, most érdemes megnézni, hogy mi várható az év második félévében.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.