Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal
20 százalékos általános vámot vetett ki Donald Trump az Európai Unióból érkező termékekre szerdán. Az amerikai elnök korábban kivetett, autóipart érintő 25 százalékos vámja – az általános vámmal együtt – csütörtöktől lép érvénybe. Egyes elemzések szerint komoly rövid távú piaci zavarokra lehet számítani.
Miért fontos ez? A járműgyártás a hazai feldolgozóipar legnagyobb súlyú ágazata. 2023-ban a magyar járműipar termékeinek 91 százalékát külföldön értékesítette. Kis, nyitott gazdaságként Magyarország érzékeny az Európai Uniót érintő intézkedésekre, és ezt még fokozza is, hogy a magyar ipar jelentősen függ az elmúlt időszakban látványosan szenvedő német ipartól.
Számokban: 2023-ban a magyar export 26,3 százaléka ment Németországba, 2 százalék közvetlenül az Egyesült Államokba.
A dollár értéke nagyot zuhant a vámbejelentések hatására. Hajnalban még 370,8 forintot ért egy dollár, kora délután 361,7 forintot. A dollár-euró árfolyam a szerda délutáni 0,93-ról csütörtök délutánra 0,9-re zuhant.
Tágabb kontextus: Németország 158 milliárd euró értékben exportált az Egyesült Államokba 2023-ban, ezzel messze az amerikai piacnak leginkább kitett ország Európában. Ráadásul Németország legnagyobb exporttermékei az autók és az alkatrészeik, és az autóexport legnagyobb része az Egyesült Államokba irányul.
Írország sem jár jól Trump intézkedéseivel, amely GDP-jének csaknem 10 százalékát érinthetik a vámok az ING becslése szerint. Írország az EU-n kívüli kereskedelmének 46 százaléka az Egyesült Államok felé irányul, ennek jelentős részét a gyógyszeripari vállalatok bonyolítják le.
Az Oxford Economics kelet-közép-európai kilátásokat vizsgáló jelentése még úgy is vészjósló, hogy ők ennek készítésekor még 10 százalékos vámot feltételeztek az Egyesült Államok részéről. Ezzel számolva 2025-re és 2026-ra átlagosan 0,7 százalékkal alacsonyabb növekedést várnak a régióban, mint tavaly ősszel.
A régió gyártóiparának negyede a német iparhoz kapcsolódik. Magyarország esetében 3,2 százalékról 1,5 százalékra módosították a GDP-növekedés előrejelzését.
Alulnézet: Orbán Viktor hiába támogatja nyíltan Donald Trumpot, az Európai Unió tagállamainak nincs önálló kereskedelempolitikája, tehát nem lehetséges külön megegyezést kötni. A miniszterelnök két hónapja még azt írta közösségi oldalán, hogy egy „jó dealt” fognak kötni az Egyesült Államok kormányával.
Mi következik? A német autóipar ellátási láncában szereplő országok szenvedhetik el a legnagyobb veszteséget Európán belül a vámok hatására. A Bécsi Nemzetközi Gazdasági Tanulmányok Intézete szerint legrosszabbul Szlovákia járhat az Európai Unió tagállamai közül, második helyen Magyarország áll.
Az autóipari szereplők részéről három forgatókönyv lehetséges: elkezdik az Egyesült Államokba telepíteni a gyártást, emelik az áraikat, vagy kivárnak, hátha Trump visszavonulót fúj. Utóbbi kettő a valószínűbb.
Az Audi magyarországi gyára is érintett: Q3-as modelleket és motorokat is szállítanak innen az USA-ba. Az Audi győri gyára nagyjából a magyar export 8 százalékát adja – írta a Telex.
Hosszabb távon az áremelés következtében a termelés visszaesése munkahelyek elveszítéséhez, a fogyasztás csökkenéséhez és a befektetések visszaszorulásához is hozzájárulhat a közép-kelet-európai országokban. Az EU április közepére ígérte az ellenlépések bejelentését.
Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.
Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.