Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2024. június 17. 10:11 Adat, Közélet

Iskolázottabb szavazóit veszíthette el az ellenzék

Nagyobbat esett az ellenzéki pártok szavazataránya azokon a településeken, ahol a lakosságon belül magasabb a legalább érettségivel rendelkezők aránya. A legtöbb hagyományos ellenzéki tömörülés támogatottságában már nincs magyarázó ereje az iskolázottságnak, ami komoly változás a korábbiakhoz képest.

Mi történt? A június 9-i választások egyik legfontosabb fejleménye a régi ellenzéki pártok összeomlása volt. Több cikkben is írtunk róla, hogy milyen arányban pártolhattak át ezeknek a politikai tömböknek a támogatói Magyar Péterhez, vagy szívhattak el egymástól szavazókat.

  • Fontos kérdés azonban az is, hogy látható-e bármilyen mintázat abban, milyen jellemzőkkel rendelkező szavazókat veszítettek az ellenzéki pártok. Nagyon úgy tűnik, hogy igen: elsősorban az iskolázottabb népesség körében bukhattak nagyot.

Miért fontos ez? Az előző négy választást követően rendszeresen elemeztük, hogy milyen társadalmi, gazdasági és demográfiai tényezők befolyásolhatták az eredményeket. Azt láttuk, hogy a Fidesz jobban teljesített azokon a településeken, ahol például több a gyerek és a közmunkás, illetve ahol kevesebb pénzből élnek az emberek.

  • Amikor mélyebbre ástunk az összefüggésekben, mindig kiderült azonban, hogy valójában nem ezek magyarázzák az eredményeket, hanem elsősorban az iskolázottság. Utóbbi hatása mutatkozott meg a többi gazdasági, demográfia tényezőn keresztül is.
  • Az előző négy választás mindegyike után el lehetett mondani, hogy kevesebben szavaztak a Fideszre azokon a településeken, ahol alacsony volt a legalább érettségivel rendelkezők aránya. Az ellenzéknél ellentétes volt a kapcsolat: ezek a pártok ott számíthattak több voksra, ahol nagyobb arányban éltek érettségivel, vagy annál magasabb végzettséggel rendelkezők.

Mi változott? Ez utóbbi összefüggés azonban a hagyományos ellenzék esetében 2024-ben megszűnt. A 2022-es összefogás pártjai közül a Momentum kivételével ezúttal sehol nem mozgott érdemben együtt a választási eredmény az iskolázottsággal és a Momentumnál is kisebb mértékben, mint eddig.

  • Mindez azt is jelenti, hogy a hagyományos ellenzéki pártok szavazataránya nagyobb mértékben csökkent azokon a településeken, ahol magasabb a lakosság iskolázottsága. A támogatottság visszaesése és az iskolázottság közötti összefüggés ráadásul kifejezetten erős.
  • Ezek a szavazók a Tiszához pártolhattak át. Miközben az ellenzéki pártok támogatottságát már nem magyarázza a végzettség, Magyar Péter pártja egyértelműen több szavazatot kapott azokon a helyeken, ahol többen vannak a legalább érettségivel rendelkezők.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMegmutatjuk, honnan szerezte vidéki szavazóit Magyar Péter pártjaA Fidesztől egyelőre nem tudott elcsábítani sok szavazót, a régi ellenzéki csoportosulásokat azonban minimum lefelezte a Tisza párt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHatalmasat bukott Vitézyn a Fidesz, Karácsony üthette ki a MomentumotNagy különbségek voltak a pártok fővárosi és EP-listákon szerzett szavazatszámában. A szavazóköri adatokból látszik, honnan hova szavazhattak át a választók.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNincs fideszes többség, ahol a lakosság legalább 60 százaléka érettségizettA kormánypárt EP-választáson elért eredménye jellemzően azokon a településeken lett erősebb, ahol alacsonyabb az iskolázottság.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Közélet ellenzék Fidesz iskolázottság Magyar Péter választások Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.