Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2024. március 19. 04:34 Adat, Közélet

Valóban fontos összetevőnek tűnik a Fidesz sikerességében a munkaalapú társadalom

A megyei jogú városok közül Salgótarjánban dolgozott arányaiban a legkevesebb ember a 2010-es évek elején. Azóta azonban számos beruházás érkezett a városba: több gyárat bővítettek, onkológiai és természettudományos központ nyílt meg, vagy éppen új áruházak jelentek meg.

Ennek köszönhetően a foglalkoztatottság Salgótarjánban nőtt az egyik legnagyobb mértékben a nagyobb magyar városok közül, közel 40 százalékkal (bár ebben az is benne van, hogy Salgótarján lakossága csökkent leginkább 2010 óta).

Salgótarjánban nemcsak a foglalkoztatottság volt a legalacsonyabb a megyei jogú városok között, hanem a Fidesz támogatottsága is 2010-ben. Ebben pedig még jelentősebb változás állt be: 2022-re a Fidesz támogatottsága 9 százalékponttal, 49 százalékra nőtt. Ezzel a legkevésbé fideszes megyei jogú városból az egyik leginkább fideszessé vált.

Bár Salgótarján esete szélsőséges – például a szintén hasonló foglalkoztatottsági növekedést produkáló Egerben és Békéscsabán csökkent a Fidesz támogatottsága -, az alábbi ábra alapján mégis körvonalazódik összefüggés a Fideszre való szavazási hajlam és foglalkoztatottság felpörgése között. A trendvonal azt mutatja, hogy minél többen kezdtek el dolgozni a Fidesz hatalomra jutása óta egy adott városban, annál nagyobb az esélye annak, hogy bővült a Fidesz szavazótábora.

Ez a trend nemcsak a nagyobb városoknál látszódik. Pár hete hosszú riportban írtunk a cigándi járásról, ahol a legnagyobb arányban nőtt a foglalkoztatottság az elmúlt bő tíz évben.

A cigándi járásban ezzel párhuzamosan rendkívül megerősödött a Fidesz: míg 2010-ben a 174 járás között a cigándi a 104. volt a leginkább fideszes járások rangsorában, 2022-re már a nyolcadik. A fenti és az alábbi térképre ránézve szabad szemmel is látható bizonyos fokú átfedés: a Fidesz támogatottsága és a foglalkoztatottság is a legkevésbé fejlett, keleti-északkeleti területeken nőtt leginkább.

Egy ábrába sűrítve a két mutatót – a Fidesz támogatottságát és a foglalkoztatási ráta változását – is összefüggés rajzolódik ki közöttük. A trendvonal szintén azt erősíti, hogy minél nagyobb mértékben bővül a foglalkoztatottság egy járásban, annál nagyobb esélye lehet annak, hogy erős a Fidesz támogatottsága.

Ez az összefüggés természetesen részleges, nyilvánvalóan számos más szempont is közrejátszik abban  – például az iskolázottság vagy az életkor -, hogy ki hogyan szavaz. Ugyanakkor mégis tűnik annyira számottevőnek, hogy árnyalja azokat a leegyszerűsített narratívákat, amelyek leginkább a tájékozatlansággal/propagandával, kiszolgáltatottsággal/függési helyzetekkel vagy választási manipulációval magyarázzák azt, hogy miért éppen a legelmaradottabb vidékeken nőtt leginkább a Fidesz támogatottsága.

A fenti összefüggések annyiban lehetnek újszerűek, hogy a 2022-es népszámlálásnak köszönhetően települési-járási szinten is össze lehet hasonlítani a foglalkoztatottságot az előző, 2011-es népszámlálás adataival*a Nemzetgazdasági Minisztérium közlése szerint sem ők, sem az alájuk tartozó Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat nem rendelkezik ilyen adatokkal, ugyanakkor persze semmi meglepő nincs bennük.

A Fidesz egyik legfontosabb szakpolitikai célkitűzése a munkahelyek növelése, a munkaalapúnak nevezett társadalom építése. A Fidesz eredményességét mutatja, hogy míg 2010-ben Magyarország foglalkoztatási rátája az utolsók között volt az EU-ban, 2022-ben viszont a 8. helyre jött fel. Magyarországnál csak Máltán nőtt nagyobb mértékben a foglalkoztatottak aránya.

Azt szoktam mondani, hogy velünk még az is jól jár, aki nem ránk szavaz. Ezzel totális ellentétei vagyunk a progresszíveknek. Az emberek nem elméleteket akarnak, hanem munkát. Az emberek előre akarnak jutni az életben és jobb életet a gyermekeiknek, mint amilyen nekik jutott. Ha egy jobboldali kormány mindezt nem tudja szállítani, bukásra van ítélve” – idézte Kiss Viktor politológus Mércére írt cikkében a szerinte egyik meghatározó Orbán Viktor-beszéd részletét. 

Kiss az egy évvel ezelőtti cikkben élesen bírálja az ellenzéket azért, mert szerinte az ellenzék képtelen felfogni, hogy a regnáló rezsimmel nem az a baj, hogy nem akar jobb életet a többség számára”, mivel ezt – tehát a munkalehetőség biztosítását – egyenesen fennmaradásának előfeltételeként kezeli.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÉszak-Borsodban válik igazán láthatóvá a Fidesz sikerének egyik fontos összetevőjeAz egyik legszegényebb magyar vidéken mára realitássá vált, hogy havi 600 ezret vigyen haza egy pár, közben pedig elindult a cigányság csendes integrációja.

A cikk elkészítésében közreműködött Hajdu Miklós. 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Közélet Fidesz foglalkoztatás munkaerőpiac Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2025. március 17. 10:19 Adat

A negyeddöntőkre megint gazdagok ligája lett a BL-ből

Nem jutott be olyan csapat a labdarúgó Bajnokok Ligája negyedöntőjébe, amely ne tartozna a kontinens húsz legnagyobb bevételű együttese közé.

Hajdu Miklós
2025. március 17. 06:00 Adat, Élet

Ezeken a településeken fojthatja le az ingatlanpiacot az identitásvédelem

Nyolc év alatt tízszeresére dráguló falura is van példa, a top 10-be pedig több mint hatszorozódó árakkal lehetett bekerülni a kistelepülések körében.

Fontos

Lukács András
2025. március 20. 16:12 Élet

Ne támogassuk tovább a gazdagokat!

Közvetlenül és közvetve is sok pénzzel támogatja a földgáz, a benzin és a gázolaj felhasználását az állam, ami növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket.

Karsai Gábor
2025. március 20. 05:50 Közélet

Az ellenzéki győzelem esélye esztelen állami költekezéshez vezet

A kormány természetének megfelelően saját politikai hatalmának biztosítására törekszik, a társadalmi jólét tartós emelésére csak a látszat szintjén.

Stubnya Bence
2025. március 19. 05:50 Vállalat

Kitörési lehetőséget is látnak a magyar beszállítók az autóipar válságában

A szűkülő piacon nehéz alkalmazkodni az elektromos átálláshoz, de nem lehetetlen, ilyen most a magyar járműipar alulnézetből.